Székletmarasztaló

A gyereknek még elnézzük, ha néha az alsóneműjébe üríti a székletét, de ha felnőttel történik, akkor azon a legtöbben viszolyognak. Pedig akár a lakosság 16 százalékát is érintheti a széklet-inkontinencia, és nőknél gyakoribb.

Hogy készül a szervezet a székelésre?

A végbél általában üres, mert a széklet az előtte levő szigmabélben tárolódik. A székletürítési inger akkor keletkezik, amikor a vastagbélen végighaladó mozgási hullám (amelyet perisztaltikának neveznek az orvosok) a szigmabélből a végbélbe juttatja a székletet. A végbél fala tágul és feszül, a benne levő érzékelőkből jut el az információ az úgynevezett székelési központba.

Ekkor a végbél izomzata összehúzódik, míg a záróizmok elernyednek. A természet - biztos ami biztos alapon - két záróizmot is tervezett a végbélnyíláshoz, egy belső, simaizomból és egy külső, harántcsíkolt izomból állót. Az simaizmot elsősorban a vegetatív idegrendszer aktiválja, akarattal nem tudunk hatni rá, míg a harántcsíkolt izomból álló záróizmot képesek vagyunk irányítani. Ennek köszönhető, hogy egy ideig képesek vagyunk visszatartani a székletet, ha kell.

Vannak, akik ezt az ingert nagyon sokáig, akár napokig képesek visszafojtani, de ennek ára van: a visszatartott székletből sok víz szívódik vissza, ez pedig annyira megkeményíti a székletet, hogy annak kiürítését aztán megszenvedi az ember.

Hol támadhat zavar?

Ha a székletet hosszú ideig visszatartja valaki, a végbél nagyon megtelik, és előfordulhat, hogy akaratlanul is ürül több-kevesebb bélsár. Ez a széklet-visszatartási rendellenesség egyik példája.

Az is előfordul, hogy valamilyen oknál fogva a záróizomgyűrűt nem képes valaki irányítani, így bármikor elkezdődik a székletürítés, amikor a végbél megtelik. Ennek hátterében állhat a zárógyűrűt beidegző idegek sérülése, amelyet okozhat például szélütés, a gerincvelő károsodása, illetve a szabályzó ideg sérülése.

Szintén széklet-visszatartási problémát okozhat magának a záróizomgyűrűnek a sérülése, amelynek hátterében lehet az izom túlfeszítése, illetve az ezen a részen kialakult daganatos elváltozás miatti műtét.

Nőknél a szülés után is bekövetkezhet a záróizom sérülése. Fiatal korban ezt az izomgyengeséget még képesek ellensúlyozni a nők, de a változókorban gyengülnek az izmok, így ilyenkorra komoly problémává válhat, ha sérült a záróizom. Egyes gyulladásos bélmegbetegedések, illetve a végbél körüli területen keletkezett tályogok is okozhatnak széklet-inkontinenciát.

Az is előfordulhat, hogy a végbél tágulóképessége csökken, ezért lerövidül a széklet érzékelése és a bél ürítésének sürgető szükséglete közötti idő.

Okozhatja még végbél- vagy gerincsérülés, végbél-előesés (a végbél nyálkahártyájának kitüremkedése a végbélnyíláson keresztül), szellemi hanyatlás (demencia), cukorbetegség következtében kialakult idegkárosodás, daganat.

A széklet-inkontinencia következményei

Mivel a beteg nem tudja szabályozni a székletürítését, ezért az alsóneműjébe ürít. Ha nem mosakszik meg rögtön, illetve a mozgásképtelen beteget nem teszik rögtön tisztába, akkor a szennyezett bőr felpuhul, fertőzés és fekély alakulhat ki rajta. Mivel a beteg állandóan kellemetlen szagot áraszt, ezért nem mozdul ki otthonról, végletesen elszigetelődik.

Ez a betegség még a vizelet-inkontinenciánál is nagyobb szégyenérzettel társul, így nagyon sok beteg nem is kér segítséget orvostól, pedig érdemes, mert egyre több módszerrel lehet segíteni a problémán.

Felmérések szerint a vizelet-inkontinenciára hajlamos nőknél gyakrabban fordul elő széklet-visszatartási probléma is.

Mit lehet tenni?

Ha a széklet-visszatartási zavar csupán enyhe, akkor - orvosi javaslatra - érdemes étrendváltoztatással és bélmozgást lassító, gyógyszerek használatával próbálkozni.

Az is előfordul, hogy segít, ha a beteg átnézi orvossal, milyen gyógyszereket szed más problémáira, mert van olyan hatóanyag, amely súlyosbíthatja a panaszokat.

A terápia része lehet a végbélizom-erősítő gyakorlatok megtanulása, amely segítheti a záróizmok működését. Az izmok megfeszítésével és elernyesztésével lehet edzeni, erősíteni a végbél záróizmát.

Fokozható a végbél záróizmának érzékenysége a széklet jelenlétére, ezt biofeedback-nek nevezik. Azt próbálják elérni, hogy a beteg jobban, hamarabb érzékelje a végbélbe érkezett és távozásra kész székletet. A motivált betegek 70 százalékán ez az eljárás képes segíteni.

Ha a problémát záróizom-beidegzési zavar okozza, akkor az illetőnek állandóan pelenkát kell viselnie, ezt a problémát rendszerint nem lehet megszüntetni.

Az izomsérülés miatt kialakuló széklettartási panaszokat megpróbálhatják műteni: segíthet az izom rövidítése, illetve a végbélizom-gyűrű szűkítése.

Bár morbidnak hangzik, de a beteg komfortérzetét növelheti, ha a végbélnyílást kivarrják a hasfalra, (sztóma) és ott, a hasra felragasztott tasakban (sztómazsákban) gyűlik a széklet. Ezt a műtétet ugyanakkor csak nagyon indokolt esetben végzik el.

A kutatók dolgoznak egy olyan mesterséges végbélzáró izomzat kifejlesztésén, amely a súlyos széklet-visszatartási problémákra is megoldást jelenthet.

Az erlangen-nürnbergi Friedrich-Alexander Egyetem tudóscsoportja például már kifejlesztett egy elektronikus készüléket, amely impulzusokkal erősíti a végbél záróizmait. Harmincnégy betegnél próbálták ki az eljárást: a megfelelő pontra elektródákat helyeztek és stimulálták az izmokat. Ha a páciensnél javulás következett be, akkor az egész rendszert beültették a bőr alá.

Ezzel a módszerrel a nyolcadára csökkent a pácienseknél a széklet-visszatartási probléma, a betegek felénél pedig teljes gyógyulást tapasztaltak a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra