Családfa
A teobromin a metilxantin nevezetű alkaloidok közé tartozik. Olyan közismert "testvérei" vannak, mint a kávébabban fellelhető koffein, vagy a teacserje levelében található teofillin. A teobromint 1878-ban Hermann Emil Fischer izolálta elsőként a kakaóbabból, nem sokkal később a xantinból is, innen származik másik neve, a xanteóz is.
Hatás
Viszont a koffeinnél jóval erősebb a teobromin vízhajtó hatása. Enyhe diuretikumként szívelégtelenségben szenvedők szervezetében felgyülemlett folyadék eltávolítására is használják.
Ez az alkaloid olyan előnyös hatással is bír, hogy a szervezetbe kerülve tágítja a vérerek falát, ezáltal pedig csökkenti a vérnyomást. Természetesen két utóbbi hatását a csokoládéban fellelhető koncentrációja nem váltja ki, csak gyógyszerekben és táplálék-kiegészítőkben fordul ilyen mennyiségben. Felezési ideje az emberi szervezeten belül elfogyasztását követően 6-10 óra.
Méreg vagy orvosság?
Bár az emberi szervezetben inkább pozitív hatásai érvényesülnek, egy másik faj tagjainak, a kutyáknak könnyen halálát okozhatja a teobromin. Ennek oka az, hogy a kutyákban felezési ideje igen hosszú, több mint 17,5 óra, így ilyen lassú felszívódás alatt a teobromin sajnos már károsítja a központi idegrendszer és a vesék működését. A helyzetet súlyosbítja, hogy a mérgezésnek kutyában nincs antidotuma (az antidotum a szervezetre káros anyag ellenszere), ezért csak tüneti kezeléssel próbálkozhat az állatorvos. Ugyanilyen mérgezési tüneteket vált ki az összes többi metilxantin is, ezért a kávét, teát, kólát, csokoládét sose adjunk kutyánknak!