A jó fagylalt így ismerhető fel

Műanyag dobozos fagyik a közértből, drágább főzetek a sarki kávézóból, vagy túlárazott, kézműves csodák? Melyik a jobb? A gyengébb alapanyagokból készülő, de olcsóbb finomságok, vagy a neves cukrászdákban kapható, de több száz forintos gombócok? Gondolkodóba ejtette valaha, hogy mi lehet a Hupikék Törpikék ízű fagylaltban? Utánajártunk, milyen is a jó fagyi.

Hőségriadóban , balatoni, vagy tengerparti nyaralás során impulzusvásárlóként rohanunk a fagyis pulthoz, szín és kinézet alapján választunk az ízek közül, sokszor pedig csak az ár határozza meg, hány adagot is halmozunk a tölcsérbe.

Fagylalt és jégkrém: mi a különbség? A jégkrém a fagylalt mellett a nyári hónapok meghatározó édessége, azonban meglepően keveset tudunk róla. Konzervatív hozzáállásunk az ízválasztásban is tetten érhető, hiszen a trónról évtizedek óta letaszíthatatlan a vanília, a csoki és az eper. Korábbi cikkünk segítséget ad, hogyan legyünk bátrabbak a jégkrémfogyasztásban!

A forróbb napokon a hideg és a hűvös dolgok utáni sóvárgás közben gyakran nem is gondoljuk át, egyáltalán jó minőségű fagyit vásárolunk-e. Nem tudjuk, miből lesz a sajttorta ízű édesség, sem azt, mennyi cukrot, adalékanyagot, fehérjét, vagy éppen zsírokat tartalmaz a kiválasztott desszert.

Gondolhatnánk, hogy a kézműves fagylaltozókban kevésbé árulnak zsákbamacskát, de persze az exkluzív üzlethelyiség, vagy a magasabb ár nem garantálja, hogy a fagyik valódi tejből, vagy tejszínből születnek, sem azt, hogy minőségi ízesítő anyagokkal és friss tojássárgájából készülnek-e, avagy sem. Pedig ezek a jellemzők különböztetik meg az igazán jót azoktól az ipari készítményektől, melyek rendszerint nagy tételben, üzemből érkeznek, és a tojásnak, vagy éppen a tejszínnek legfeljebb a porított változatát tartalmazzák. Vagy pedig egész egyszerűen fagylaltporból készülnek.

Akár külföldön vagyunk, akár idehaza nyalakodunk, ajánlott rákérdezni az összetevőkre
Akár külföldön vagyunk, akár idehaza nyalakodunk, ajánlott rákérdezni az összetevőkre

Az árképzés némileg támpontot adhat a termékekről, a kifejezetten jó minőségű alapanyagok és a természetes hozzávalók ugyanis drágábbak a cukrászda, így pedig a vevők számára is. Árulkodó lehet a nyalánkság színe is, hiszen egy igazán jó, magas minőségű fagylalt sem ételfestéket, sem egyéb adalékot nem tartalmaz. A merész színskála leginkább a gyümölcsös ízekre jellemző, pedig a tejalapúakkal ellentétben a gyümölcsfagyik alapvetően vízzel készülnek. A jobb helyeken a gyümölcsös fagylaltoknak legalább fele gyümölcs, és sem aromát , sem pedig színezéket nem rejtenek magukban. Ha tehát gyanúsan zöld az a sárgadinnye, vagy túlságosan piros a szilva, érdemes lehet más kombinációt választani.

Akár külföldön vagyunk, akár idehaza nyalakodunk, ajánlott rákérdezni az összetevőkre, esetleg az elkészítési folyamatokra. Még abban az esetben is, ha tudtunkkal nem vagyunk allergiásak, semmiféle élelmiszer-intoleranciában nem szenvedünk, de fontos az egészségünk, és az, hogy tudjuk, mit eszünk.

Az ízérzékelés terén persze minden szubjektív, így a fagylaltok esetében sem jelenthető ki egyértelműen, melyik a jó, és mi a rossz. De ha tényleg finom, ízletes és krémes fagyit akarunk, ha valódi ízélményre vágyunk, nyugodtan faggassuk ki a személyzetet, és miután megkaptunk a válaszokat a kérdéseinkre, kérjünk kóstolót a kiválasztott ízekből, hogy megkönnyítsük a végső döntésünket.

Hol fagyizzunk? Fontos az is, hogy megfelelő helyszínt válasszunk a fagyizáshoz. A Nébih közleményéből kiderül , hogy pontosan milyen is az ideális fagylaltárusító hely. Ahogy minden más élelmiszer, úgy a fagyi vásárlásakor is meg kell győződni arról, hogy az üzlet, az adagolópult és az étkek környezete rendezett, portól, szennyeződésektől, valamint rovaroktól mentes. Hogy az eszközök és a tárolóedények tiszták, a fagylaltpult a vásárlói oldalról zárt, nem éri közvetlen napfény, a fagyi pedig láthatóan nem olvadt. Fontos, hogy a tölcséreket védjék a szennyeződésektől, a kiegészítőként árult díszítések pedig ehetőek, tiszták legyenek. Figyelni kell a folyóvizes kanálöblítőre, hogy minden tégelyben külön adagolóeszközt használjanak, kiszolgáláskor adjanak szalvétát a vásárlónak, és ügyeljenek a pénz, valamint a fagylalt elkülönített kezelésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra