A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint a legegészségesebb emberek Krétán élnek. Ezt a kitüntetést köszönhetik optimista életfelfogásuknak, egészséges táplálkozásuknak és életmódjuknak is. Szenvedélyes életvitelük, család-, étel- és életszeretetük messze földön híres. Nagyokat esznek, jókat sziesztáznak, este pedig élvezik a családi, baráti életet.
A mediterrán szokások
Ha mindezt szeretnénk mi is a magunkénak tudni, kezdjünk el jobban odafigyelni környezetünkre, több időt szeretteinkkel tölteni, sokat nevetni és kevesebbet bosszankodni. Ezzel máris sokat tettünk egészségünk és jókedvünk érdekében. De, hogy az ételek, amiket elfogyasztunk is segítsenek ebben, vegyünk át néhány fortélyt, praktikát a mediterrán konyhából.
- a mediterrán országokban legtöbb alapanyagot nyersen vagy párolva, grillezve fogyasztják el, így megmaradnak benne az egészségünk szempontjából fontos alkotóelemek, így például a vitaminok, ásványi anyagok.
- növényi eredetű alapanyagokat, így zöldséget, gyümölcsöt és gabonaféléket nagy mennyiségben fogyasztanak, melyek rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. A legnépszerűbb alapanyagok a padlizsán, a cukkini, a cukkinivirág, a szőlőlevél, a paradicsom, a fokhagyma, a bab, lencse, az olajbogyó, a görögdinnye és a citrom. Szinte minden ételt megcitromoznak, ami jól hűsít a melegben, és rengeteg vitamin is kerül az ételre.
- előnyben részesítik a fehér húsokat, így a szárnyasokat, és sok tengeri halat, tenger gyümölcseit (kagyló, rákok, tengeri sün, polip) esznek, melyek omega-3 zsírsavakban gazdagok. A húsok közül a bárány és a kecske is megfordul az asztalon, utóbbinak tejéből sok egészséges sajtot, és egyéb tejterméket is készítenek.
- a tésztaféléket többnyire durumbúzából készítik, mely vitaminban gazdagabb, és fehérje összetétele is kedvezőbb egészségünk szempontjából. De kedvelik a rizst is, ami egy gluténmentes gabonafajta.
- sót csak keveset használnak, inkább zöldfűszerekkel ízesítik az ételeket, melyek vitaminokban gazdagok, a benne található illóolajoknak köszönhetően pedig intenzív ízt kölcsönöznek az ételeknek. A legkedveltebb zöldfűszerek: oregánó, bazsalikom, kakukkfű, zsálya, koriander, rozmaring, majoránna.
- állati eredetű zsiradékot nem használnak, helyette az olívaolaj a mindenük, melyet sokszor önmagában is elkortyolgatnak, de kenyérre téve, és kevés fokhagymával is elrágcsálnak, vagy épp ezzel ízesítik a salátát, zöldségeket. Ha étkezés előtt egy kevés olívaolajjal meglocsoljuk ételeinket, a zsírban oldódó vitaminok sokkal könnyebben hasznosulnak a szervezetben.
Az étkezés kultusza
A sok-sok egészséges alapanyag mellett fontos az is, miként fogyasztjuk el az ételeket. A mediterrán országokban egyáltalán nem jellemző a sebtében, gyorsan elfogyasztott étkezés.
Hogy az ételek minél jobban hasznosulni tudjanak szervezetükben, lassan, minden falatot megrágva esznek, és többnyire társaságban, hiszen az étkezésnek számukra fontos közösségformáló szerepe is van.
Hatása az egészségre
Több kutatás is kimutatta már, hogy a mediterrán országokban élő emberek körében a szív- és érrendszeri betegségek , az elhízás és a különféle daganatos betegségek száma jóval alacsonyabb, mint más európai országokban. A vitaminban gazdag alapanyagok segítenek az immunrendszer erősítésében, a rostban gazdag táplálkozás (zöldség, gyümölcs) segíti az emésztést, így építve szervezetünk ellenállóképességét.