Édes ízek büntetlenül

Sokan kedvelik az édes ízeket, szeretnek nassolni, az édes íz szeretete velünk született tulajdonság. Egészségünk megőrzése érdekében azonban érdemes lenne cukorfogyasztásunkra is odafigyelni. Az édesítőszerek éppen erre nyújthatnak megfelelő alternatívát.

édesítőszer, cukorfogyasztás, who ajánlás
A cukrot kiválthatjuk természetes édesítőkkel

A túlzott cukorbevitel veszélyezteti egészségünket

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint optimális lenne, ha a napi elfogyasztott cukormennyiség kalóriabevitelünk legfeljebb tíz százalékát tenné ki. Ebben az élelmiszerekhez felhasznált cukor, méz, szirupok és gyümölcslevek cukormennyisége is szerepel, a gyümölcsökben természetes formában jelenlévő cukrok viszont nem.

A WHO irányelvével azonos megállapításokat fogalmaz meg az Amerikai Szív Társaság (AHA/American Heart Association) is. A szervezet közleménye egyértelműen leszögezi, hogy a túlzott cukorfogyasztást mérsékelni kell, hisz nemcsak az elhízáshoz járul hozzá, de a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegségek és a stroke (agyi érkatasztrófa) kialakulásának kockázatát is növeli. A hozzáadott cukor-fogyasztás világszerte különböző arányú, nagyban függ az életkortól, a környezettől és az életmódtól. Magyarországon például a felnőttek fogyasztása megfelel a WHO által ajánlott aránynak, hiszen az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) 2014-es adatai szerint a magyar férfiak napi energiabevitelük 7,6 százalékát fedezik hozzáadott cukorból, míg a nők a 8,6 százalékát. Ugyanakkor Spanyolországban és az Egyesült Királyságban a hozzáadott cukor aránya eléri a 16-17 százalékot a felnőttek körében, a portugál gyerekek esetében pedig közelít a 25 százalékhoz.

A cukrot kiválthatjuk természetes édesítőkkel

A cukorhelyettesítők az édesítőszerek egyik nagy csoportját alkotják: ide tartoznak a cukoralkoholok (pl. xilit, maltit, eritritol, izomalt) is. Ezek elsősorban az elmúlt években váltak egyre ismertebbé és népszerűbbé. A cukoralkoholok a legtöbb növényi anyagban, így a zöldségekben és a gyümölcsökben is megtalálhatóak. Energiatartalmuk változó, így napi adagjuk célszerű, ha nem haladja meg az 50 grammot. A cukorbetegeknek a megengedett napi szénhidrátmennyiségbe mindenképpen bele kell számolniuk. A cukoralkoholok közös jellemzője, hogy nem károsítják a fogakat. A szorbit és a xilit ellenben sokaknál okozhat emésztési problémákat, puffadást és hasmenést, ezért a 30 gramm fölötti napi mennyiség kerülendő.

Az energiamentes édesítőszerek nemcsak súlyfelesleggel küzdőknek, szigorú diétára kényszerülőknek lehet előnyös választás, de a tudatosan táplálkozóknak is. Milyen betegségek esetén ajánlottak?

A természetes édesítők közül egyre népszerűbb a stevia (szteviol glikozid), melynek nagy előnye, hogy nem tartalmaz kalóriát, szénhidrátot, így bármilyen diétához jól illeszkedik. A cukrot remekül helyettesíti, alkalmas sütésre-főzésre, napi elfogadható beviteli mennyisége 4mg/kg.

A cukor mesterséges édesítőszerekkel is helyettesíthető

A mesterséges édesítőszerek energiamentesek, nem emelik a vércukorszintet, és jóval édesebbek a cukornál. Édesítőerejük növelése érdekében gyakran más édesítőkkel kombinálva kaphatóak tabletták, porok, folyadékok formájában. A mesterséges édesítőszerek közül a legismertebbek: a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K.

Egyre több vásárló számára fontos, hogy milyen összetevőket tartalmaznak az élelmiszerek, milyen adalékanyagokat rejtenek a címkék. Édesítőszerekről szóló körképünk a tudatos választáshoz próbál segítséget nyújtani.

A cukorhoz viszonyított édesítőerejük, esetleges mellékízük, hőérzékenységük különbözik. Az aszpartám és az aceszulfám-K mellékízmentes, a szacharin elfogyasztását azonban fémes utóíz kíséri. A ciklamát általában nem okoz mellékízt, az aceszulfám-K-val együtt hőstabil, azaz ízvilágukat főzéskor és sütéskor is megtartják, nem bomlanak le. A szacharin és az aszpartám ezzel szemben sütéshez, főzéshez nem használható. A mesterséges édesítők közös jellemzője még, hogy a cukoralkoholokhoz hasonlóan nem károsítják a fogakat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra