Elaine Tilling brit szájhigiéniai szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy a szénsavas víz pH-ja van annyira alacsony, hogy megpuhítja a fogzománcot, emiatt pedig sokkal könnyebben sérülhetnek fogaink - főként, ha egész nap hasonló pH-jú italokat fogyasztunk. A kárt tovább növelhetjük, ha citromot vagy lime-ot teszünk italunkba.
A szénsavas vizet egyébként ajánlott szívószállal inni, ugyanis ez csökkenti a fogainkkal lévő kapcsolatot. Ha ilyen vizet ittunk, várjunk legalább 40 percet, mielőtt fogat mosnánk , ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy nyálunk hatására újra megerősödjön a zománc.
Az is problémát okozhat, hogy egyes szénsavas ásványvizekben jelentős mennyiségű só is található - a megnövekedett nátriumtartalom hatására pedig könnyen emelkedhet vérnyomásunk, ami szívproblémákhoz vezethet. Ezt könnyen elkerülhetjük azzal, hogy megfigyeljük, hogyan érezzük magunkat azután, hogy ittunk. A só hatására ugyanis szomjasak leszünk - ha tehát ivás után szomjasabbak vagyunk, akkor könnyen lehet, hogy ez a szénsavas vízben található só miatt van. Cseréljük le a szénsavas vizet szénsavmentesre vagy olyan szénsavasra, amelyben kevesebb nátrium található.
Ásványvíz-fogyasztás Magyarországon
Dr. Simon Anderson, a London Bridge Hospital belgyógyásza szerint a szénsav puffadást okoz, ami különösen kellemetlen lehet az irritábilis bél szindrómában szenvedőknek, mert fokozza az alhasi fájdalmakat, a hasmenést és a bélgáztermelődést. Ezek a hatások szerencsére csak időlegesek, de ha az említett tüneteket tapasztalunk magnkon, mindenféleképpen tegyük félre egy időre a szénsavas italokat.
Mondanunk sem kell, hogy a refluxban szenvedők szintén nem járnak jól - a szénsavas italok hatására ugyanis gyomrunkban extra nyomás keletkezik, ennek hatására pedig nagyobb esélyünk van arra, hogy gyomrunk tartalma visszalökődik a nyelőcsőbe, ez pedig fájdalmas égő érzettel járhat a mellkasban és a gyomorban egyaránt. Ha refluxproblémáink vannak, maradjunk a szénsavmentes víznél, szervezetünk hálás lesz érte.
Forrás: DailyMail