Ételek, amik nem jók a fogainknak

Vannak ételek, amikről nem is hinnénk, mennyire nem tesznek jót a fogaink egészségének. A szakértők szerint az alábbiakkal érdemes óvatosnak lenni.

Napraforgómag

Nem a mag az, ami ártalmas a fogaknak, hanem a héja. Szotyizás közben, amikor a fogainkkal felpattintjuk a héjat, hogy hozzáférjünk a maghoz, károsítjuk a zománcot, sőt, legrosszabb esetben akár le is törhet a fogunkból egy darab. Érdemes inkább a héj nélküli változatot választani.

Az olajos magvaknak, dióféléknek számos pozitív hatása van a szervezetünkre, sok antioxidáns, vitamin és jótékony zsiradék is található bennük. Cikkünkből kiderül, mely olajos magvan érdemlik meg azt, hogy akár naponta az étrendünkbe illesszük őket!

Jégkocka

A szakértők szerint jégkockát szopogatni, pláne rágcsálni nagyon felelőtlen dolog, mert a fogzománcot és a jégkockát is kristályos szerkezetű anyag alkotja. Ha két kristály túl nagy erővel érintkezik, az egyik eltörhet - és ez akár a fogunk is lehet. A jég sokkal erősebb, mint gondolnánk.

Ízesített vizek és szénsavas üdítők

Ha egészséges fogakat akarunk, nem elég, ha az italunk cukormentes, savmentesnek is kell lennie. Az olyan üdítőket, amik citromsavat tartalmaznak, jobb, ha elkerüljük, mert károsíthatják a fogzománcot . Ha a zománcréteg megsérül, a fogaink kevésbé lesznek ellenállók a szuvasodással és mindenféle fizikai hatással szemben.

Üdítőnk cukor- és savmentes legyen
Üdítőnk cukor- és savmentes legyen

Szárított gyümölcsök

Mivel kivonják belőlük a folyadékot, szinte rengeteg cukor és sav marad bennük, ráadásul még az állaguk is nagyon ragadós. Beleragadhatnak a fogakba, a fogak közé, ahonnan nagyon nehéz őket eltávolítani, ráadásul magas cukortartalmuk sem tesz jót a fogaknak.

Alkohol

Elszínezi a fogakat és sok benne a cukor, ráadásul kiszárítja a szánkat, amitől sokkal könnyebben szuvasodhat a fogunk. Ezért is fontos, hogy az alkohol mellé mindig igyunk vizet is.

Rágótabletták

Ha nem teljesen cukormentes verziót választunk, majdnem annyit ártunk a fogunknak, mintha cukorkát szopogatnánk. A vitaminos rágótabletták helyett válasszunk inkább vitamintablettákat, vagy folyékony állagú vitaminkészítményeket.

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra