Étrend gyulladásos bélbetegségekre

Ezen betegségek okai nem tisztázottak, a tünetek súlyossága változó, a fellángolás olykor kiszámíthatatlan és az esetleges szövődmények is a legkülönbözőbbek lehetnek. Nem véletlen, hogy a diétás kezelésben is egyéni eltérések mutatkoznak.

A krónikus gyulladásos bélbetegségek csoportjába a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség tartozik. Diétás kezelésük szinte azonos, de figyelembe kell venni minden egyedi tényezőt, melynek megfelelően az étrendet az egyéni igényekre lehet szabni. A diétának biztosítani kell a leromlott beteg energizálását, a fehérje-, a folyadék- és az elektrolitvesztés pótlását, a felszívódási zavarok megszüntetését, a tünetmentesség elérését és fenntartását.

A gyulladásos bélbetegség a gyomor-bélrendszer krónikus, gyulladásos és esetenként progresszív betegségeinek csoportja. A két leggyakoribb előfordulása a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás. A betegségről bővebben ide kattintva olvashat! A helyes étrend kialakítását több tényező is befolyásolja, ezek a következők:

1. A betegség szakaszai

A tünetmentes fázis (remisszió): jó, ha minél kevesebb étrendi korlátozást tartalmaz, hisz itt a szigorú diéta sem eredményez tartósabb állapotjavulást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Enyhe lefolyás: érdemes krisztalloid szénhidrátokban (cukrok, méz, szirupok) szegény, laktózmentes étrendet követni. A nyersanyag-válogatás személyre szabott. Immunerősítésre a C-vitamin bevitel növelhető!

Mérsékelten súlyos forma: fokozódik a folyadék- és fehérjevesztés, melynek pótlására sok sovány hús, hal, tojásfehérje, tofu fogyasztása szükséges. Az étrend ne tartalmazzon krisztalloid szénhidrátokat, laktózt és emésztőrendszert irritáló, puffasztó, csípős, zsíros élelmiszereket. Gyulladásban lévő bélnyálkahártya az oxalátokra (rebarbara, paraj, sóska, kakaó) fokozottabban áteresztővé válik, melyek növelik a vesekőképződés kockázatát. Csökkentsük a rostbevitelt hámozással, passzírozással, valamint az apró magvak és a durva rostozatú alapanyagok mellőzésével.

Bélbetegség esetén vigyázni kell a zsíradékokkal

Akut fellángolás: az elektrolit- és folyadékháztartás rendezése a legfőbb cél. Súlyos esetben kórházi folyadék vagy szondával történő táplálás jöhet szóba. Akut, fulmináns forma: a súlyos fehérjehiány és az elektrolitháztartás zavara miatt azonnali kórházi kezelés szükséges.

2. Gyógyszeres kezelés

Ebben a betegségcsoportban a remisszió egyik feltétele a megfelelő gyógyszeres kezelés, melyek sajnos mellékhatásokkal járhatnak. A szulfaszalazin készítmények a folsavfelszívódást gátolják, a kortikoszteroid készítmények a kalcium felszívódását rontják. Pótlásuk fokozott figyelmet igényel.

3. Tünetek és szövődmények

A tünetek közül a zsírszéklet megjelenésének esélye csökkenthető, ha remisszió ideje alatt többnyire MCT (közép hosszú szénláncú) zsírsavakat tartalmazó kókuszzsírt használunk, míg fellángoláskor minimalizáljuk a zsiradékfogyasztást . Szövődmények közül a vérszegénység esetén megnő a szervezet vas, B12-vitamin (sovány húsok) és folsav igénye. A zsírmáj és az epekő kockázata indokolja a koleszterin és a zsírdús élelmiszerek kerülését. Gyulladások (pl. ízületben, bőrön) csökkentésére érdemes megemelni omega-3 zsírsav (lenmagolaj, tengeri halak) bevitelt, melyet egészítsünk ki probiotikus kúrával. Szűkület, tályog, sipoly dietoterápiája mindenképp rostszegény.

4. Egyéni tűrőképesség

Egyéni érzékenység léphet fel a paprika, paradicsom, uborka, gomba, retek, karfiol, karalábé, kínai kel, zöldborsó, hagymák, szilva, cseresznye, meggy, kajszi, ananász, mandarin, banán, olajos magvak, teljes kiőrlésű kenyerek, korpák fogyasztását követően.

Ajánlott nyersanyagok

Savanyított, zsír- és laktózszegény tejtermékek, száraz tészták, fehér rizs, félbarna, kukoricás és burgonyás kenyér, gabonapelyhek, puffasztott és extrudált termékek, burgonya, répák, tökfélék, saláták, brokkoli, cukkini, padlizsán, cékla, birs, körte, alma, őszi, narancs, grépefrút, citrom, sztívia, kapor, vasfű, kömény, majoránna, bazsalikom, kakukkfű, babérlevél.

Nem ajánlott nyersanyagok

Káposzták, bab, sárgaborsó, lencse, apró magvas gyümölcsök, apró magvak (pl. szezámmag, lenmag), xylit, eritrit, hagyma, csilipaprika, torma, mustár, csípős paprika.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.