Fura okok, melyek miatt nem tudja abbahagyni az evést

Több oka is lehet annak, ha folyton éhesnek érezzük magunkat, vagy egyszerűen nem bírjuk abbahagyni az evést, még akkor sem, ha már teljesen tele vagyunk.

Normális esetben az éhséget egy sor biokémiai tényező befolyásolja, a hormonoktól az agy bizonyos sejtjeiig. Ám ennél több dolgot is fel tudunk sorolni, ami miatt nem vagyunk sikeresek az éhségérzet kontrollálásában.

Fáradtan többet eszünk

Egy 2011-es amerikai kutatás során kiderült, hogy aki nem alussza ki magát, az közel 300 kalóriával eszik többet naponta, mint a kipihent emberek. A nőknél ez a hatás még látványosabb volt, ők különösen a zsírbevitelt növelték meg. Ez a ghrelin nevű hormon miatt van, melynek szintje megemelkedik az ébren töltött órák alatt. Ez a hormon szabályozza az éhségérzetet, illetve a jóllakottság-érzést is. A szakemberek szerint az ébrenléthez több energia szükséges, és mivel a szervezetünk nem tudja, miért nem alszunk - azért, mert nem tudunk vagy azért, mert valami veszély miatt ébren kell maradnunk -, több ételt követel.

Útközben kapunk be pár falatot

Munkába menet egy péksütemény, ebédre egy szendvics (állva elfogyasztva) - ismerős helyzet? Gyakran azért választjuk ezeket a módszereket, mert sokkal gyorsabban tudunk enni, azonban ennek hátulütői is vannak, hiszen a szervezetünknek nincs elég ideje arra, hogy visszajelezzen, amikor már jóllaktunk. Ennek az érzésnek a kialakulásához nagyjából húsz percre van szükség, azonban ennél rövidebb idő alatt szükségtelenül sok ételt tudunk magunkba tömni.

A változó kor éhséggel jár együtt

Szintén hormonális okai vannak, hogy a változó korban lévő hölgyek gyakran többet esznek a kelleténél, és bizony ezek a plusz kalóriák el is raktározódnak, hiszen az étvágy nő ugyan, az anyagcsere viszont lelassul. A menopauza idején megváltozik a hormonháztartás, többek között a progeszteron szintje is nő, amitől a hölgyek sokkal falánkabbak lesznek, különösen a szénhidrátokat kívánhatják. A progeszteron magas szintje máskor is okozhat szinte kielégíthetetlen éhséget, méghozzá várandósság idején.

A gyógyszereink miatt ennénk többet

Néhány gyógyszernek ismert éhségnövelő mellékhatása is van, ezek közé tartoznak például az antidepresszánsok, de az allergia kezelésére alkalmazott antihisztaminok is. Ezek ugyanis az agyra, pontosabban a hipotalamuszra is hatnak. Ez a terület felelős többek között az éhség és a jóllakottság szabályozásáért .

Több oka is van, hogy nem bírjuk abbahagyni az evést

Rosszak a hírek

A University of Miami kutatói szerint a rossz hírek, elsősorban a gazdasági válságról szóló híradások arra késztethetik az embereket, hogy többet egyenek a kelleténél. "Nem is az étel ízére vágytak azok, akik rossz híreket hallgattak, hanem a plusz kalóriákra" - mondta a 2013-as kísérlet vezetője, Juliano Laran professzor. "Ha ugyanis arról hallunk, hogy nehéz idők várnak ránk, azonnal bekapcsol a túlélési ösztönünk, és igyekszünk annyi energiát magunkhoz venni és elraktározni, amennyit csak lehet. A kedvezőtlen gazdasági helyzetről szóló híradások arra késztetik az embereket, hogy kiélvezzék az ételeket, különösen a kalóriában, zsírban és szénhidrátban gazdag fogásokat, mint amilyen a csokoládé."

Bűnös élvezetek

Ha megkívánunk egy ételt, ám bűntudatod érzünk amiatt, mennyire élvezzük az ízét, a bűntudat maga is élvezeti forrássá válik, ezért még többet eszünk. Tipikus esete ennek, amikor annak ellenére tömünk magunkba egy egész tábla csokoládét, hogy pontosan tudjuk, egyetlen kocka is több volt a kelleténél. Egy 2012-ben végzett amerikai kísérlet során kiderült, hogy a bűntudattal küzdő emberek többet ettek a felkínált finomságokból, mint azok, akikre nem volt jellemző ez az érzés.

Az okostelefontól éhesebbek leszünk

Meglepő módon, az okostelefonok és táblagépek hatására is többet eszünk, mint kellene: a kütyük fénye ugyanis egyszerűen meghosszabbítja az éhségérzetet, még abban az esetben is, ha nemrég laktunk jól. A telefonokból, tabletekből és számítógépek képernyőjéből áradó kék fény emellett az anyagcserét is megváltoztatja , annál, aki hosszabb ideig ki van téve neki, magasabb az inzulin- és a vércukorszint is. A fény ugyanis összezavarja a szervezetünk belső óráját, így azt is, hogy éppen nappal van-e vagy éjszaka, enni kell-e vagy a bevitt kalóriákat feldolgozni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra