Ha nem akar hasmenést, ezeket ne egye!

Ha nem vírusos fertőzés okozza, mégis hasmenése van, gyanakodhat arra, hogy az elfogyasztott ételkombináció a ludas.

Hasmenésünk sok mindentől lehet: gyomorrontás, stressz, krónikus betegségek. Gyakran azonban nem más áll a háttérben, mint olyan ételek, melyek irritálják a bélrendszert. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat - igaz, mindenkinél más okozhat hasmenést!

Olajban sült ételek: A zsíros, olajos fogások (különösen azok, amelyek alaposan megszívják magukat, például a helytelen elkészítési technika miatt) irritálhatják az emésztőrendszert és hasmenést okozhatnak. Az arra hajlamosaknál szintén problémásak lehetnek a sűrű, gazdag mártások, a zsírosabb húsok, a vajjal, tejszínnel készült krémes desszertek, sütemények.

Citrusgyümölcsök: A narancsban, grapefruitban és társaikban lévő rostok és savak irritálhatják az arra érzékenyek bélrendszerét.

Jó tudni Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha valakinek naponta háromnál többször van széklete, és az a megszokottnál hígabb. Olvasson tovább! Cukorpótlók, mesterséges édesítőszerek: Bizonyos mesterséges édesítőszerek, illetve cukorhelyettesítők nem emészthetőek vagy csak nehezen tudja őket feldolgozni a szervezetünk, ezért hasfájást, görcsöket és hasmenést okozhat a fogyasztásuk. Az egyik olyan édesítő, mellyel gyakran van probléma, a szorbitol. Mivel ezt sokszor használják cukormentes rágógumik, cukorkák édesítéséhez, legyünk ezekkel óvatosak.

Hüvelyesek és káposztafélék: A bab, a lencse, a káposzta, a karfiol, a brokkoli sok ember számára problémás ételek, ugyanis olyan összetevőket tartalmaznak, amelyeket nem tudunk megemészteni. Ezek puffadást, hasi görcsöket, hasmenést okoznak. Szintén hasfájáshoz vezethet a túl magas rosttartalom. A hüvelyesek beáztatása (legalább négy órára) segít megszabadulni az emészthetetlen anyagok egy részétől,így a megemésztésük is könnyebb lesz.

Ha nem akar hasmenést, óvatosan a hüvelyesekkel!

Ha nem akar hasmenést, óvatosan a hüvelyesekkel!

Fűszeres ételek: A túl fűszeres fogások nemcsak a bélrendszert irritálhatják. A hasmenés mellett gyomorégést is okozhatnak, különösen akkor, ha sokat eszünk belőlük. Ha tehetjük, a fűszeres fogások elfogyasztása és a lefekvés előtt legyen legalább három óra.

Tejtermékek: Ha a tej, a sajtok, a tejszín, a túró vagy az ezekkel készült ételek elfogyasztása után tör ránk a hasmenés, a puffadás és a hasi görcsök, akkor lehetséges, hogy laktózintoleranciában szenvedünk. Ez a betegség a laktázenzim hiányát jelenti, így a szervezetünk nem tudja megemészteni a laktózt , vagyis a tejcukrot. Teljesen kiiktathatjuk az életünkből a tejtermékeket, helyettesíthetjük őket laktózmentes termékekkel, de megpróbálhatunk gyógyszertárban kapható laktáztablettát is szedni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra