Egy 2010-es, az aktuális gazdasági válság szociális hatását figyelő Flash Eurobarometer felmérés azt találta, hogy öt európaiból legalább egynek, legalább egy alkalommal nehézséget okozott az élelmiszerek, vagy más napi szükségletek megvásárlása a felmérést megelőző tizenkét hónapban. Az ingatag pénzügyi helyzet következtében az emberek mindenhol aggódnak a jövő miatt, és próbálják csökkenteni kiadásaikat, melynek egyik nyilvánvaló célpontja az élelmiszerszámla.
Olcsóbb otthon főzni
Egy friss, amerikai tanulmány felbecsülte a táplálkozási ajánlásoknak megfelelő élelmiszerek vásárlásának költségét egy szupermarketben, a kényelmi ételek fogyasztásával a modern éttermekben összehasonlításban. A szupermarketekben vásárolt élelmiszerek közé tartoznak a nagy tételben vásárolt gyümölcsök, a fagyasztott zöldségek, a csirkemell, a sovány húsfélék, a tésztafélék, a kenyerek, a reggelizőpelyhek és a tejtermékek. A modern étteremhálózatokban vásárolt étkezések tipikusan a következőkből álltak: szendvicsek, csirkefalatkák, olajban sült burgonyavagdalt, sült hasábburgonya, gyümölcslé, kávé vagy cukros üdítők. A vizsgálat kiderítette, hogy a kényelmi táplálkozás energiaegységre jutó költsége 24%-kal magasabb az otthon elkészített ételekből állónál. Mindazonáltal, ez a számítás nem vette figyelembe sem az egyéni közüzemi költségeket, sem az élelmiszerek megvásárlására és elkészítésére fordított időt. Így valamivel alacsonyabb lehet az összesített megtakarítás. Sajnos hiányoznak az összehasonlításhoz szükséges európai adatok.
Az olcsóbb ételeket népszerűsítő útmutatók
Elterjedt az a hiedelem, hogy az egészséges táplálkozás költséges, ám a szupermarketek választéka napjainkra az alternatívák széles spektrumát nyújtja. Valójában többet kellene fogyasztanunk a bab és lencsefélékből, illetve az olyan olcsó élelmiszerekből, mint a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek, a rizs, a tésztafélék és más gabonatermékek. A gyümölcsöket és zöldségféléket illetően a friss, szezonális választás rendszerint nem jár nagy költséggel. Azonban megfontolandók a fagyasztott és konzervált változatok is, amelyek egész évben hozzáférhetők, és legalább annyira hozzájárulnak a javasolt gyümölcs- és zöldségbevitel biztosításához. Tehát tartsuk nyitva szemüket az élelmiszer vásárlásánál, keressük a speciális ajánlatokat, és ami mindennél fontosabb, csak azt vegyük meg, amit meg is eszünk!
Az élelmiszer-veszteség minimalizálása
Európában nagy mennyiségű élelmiszert dobunk ki minden évben, legtöbbjét eredeti csomagolásában. Ez főként azért van, mert vagy megromlik, mire oda jutunk, hogy elfogyasszuk, vagy egyszerre túl sokat főzünk és kidobjuk a maradékot. Weboldalak is születtek, hogy segítsenek minket az élelmiszer-veszteség minimalizálásában, gyakran adnak ötleteket az adagok optimalizálásához, az élelmiszerek hosszabb frissen tartásához és recepteket a maradékok felhasználásához.
Mindig tervezzünk előre!
Az élelmiszer-veszteség nélküli, olcsó és egészséges étkezésre jó módszer a tervezés. Szánjunk rá körülbelül fél órát a heti menü megtervezésére, nézzük meg a receptkönyveket, vagy keresgéljünk a neten! Ellenőrizzük, mi van máris a konyhaszekrényben, készítsünk listát a további szükséges hozzávalókról, és azzal induljunk el bevásárolni. Együnk, mielőtt vásárolni indulunk, ez segíthet megelőzni az impulzív vásárlást, ugyanis éhesen hajlamosak vagyunk sokféle felesleges dolgot a kocsiba tenni. S az eredmény: összeillő hozzávalók, romlásra ítélt összedobáltak helyett; minden este időt takarítunk meg azzal, ha tudjuk, mit főzzünk; és egészségesen ízletes étkezések, melyek nem fogják kimeríteni a kasszát.
Néhány egyszerű élelmi tipp
- Vásároljon idénygyümölcsöket és zöldségeket, és mikor teheti, használja azokat ételkészítéshez!
- Találjon ki egészséges és olcsó heti menüt!
- Írjon bevásárlólistát és ragaszkodjon hozzá!
- Felhasználásuk biztosítására forgó rendszerben helyezze előre hűtőjében/konyhaszekrényében a lejáratközeli élelmiszereket!
- A veszteség elkerülésére mérje ki az adagokat!
- Találjon módot a maradékok hasznosítására!
- Főzzön dupla adagot, és a felét fagyassza le egy másik napra!
- A szupermarketek a nap vagy a hét végén gyakran csökkentett áron kínálják a lejáratközeli, romlandó élelmiszereket2
- Ossza meg a speciális/mennyiségi ajánlatok költségét barátaival, vagy fagyassza le a felesleget későbbi felhasználásra!
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság