Hogyan tároljuk a fagyasztott termékeket?

A tudatos vásárlás nem csupán az alapanyagok megfelelő megválasztását jelenti, a gondos hazaszállítás és az otthoni tárolás legalább ilyen fontos, főleg akkor, ha hűtést igénylő vagy fagyasztott termékeket vásároltunk.

A kasszától való távozással és a blokk zsebbe csúsztatásával a vásárlás még nem ér teljesen véget, ugyanis nagy figyelmet kell szentelni a vásárolt termékek szállítás közbeni tárolására is!

Csomagoljuk el mielőbb

Fontos, hogy a nagyobb távolságra szállított, hűtést igénylő vagy gyorsfagyasztott árukat lehetőleg jégakkuval ellátott hűtőtáskában tároljuk a szállítás ideje alatt. A hazaérkezést követően lehetőség szerint minél hamarabb minden terméket a címkén feltüntetett tárolási feltételeknek megfelelően tároljuk a felhasználásig. Bár a friss hús otthoni lefagyasztására vonatkozóan nincsenek "aranyszabályok", néhány trükkel mégis hosszú ideig megőrizhetjük annak minőségét. A fagyasztás előtt és alatt minden esetben célszerű betartani azokat az alapvető higiéniai szabályokat, amelyeket minden étel készítése során is betartanánk.

Hogyan fagyasszuk le a termékeket?

A lefagyasztandó terméket – legyen az friss hús vagy készétel csomagoljuk be és a későbbi könnyebb azonosíthatóság érdekében feliratozzuk is, hogy mit tettünk éppen hidegre. A megnevezés mellett célszerű feltüntetni a lefagyasztás pontos dátumát is. Készételek és szeletelt húsok esetében javasolt úgy előkészíteni a lefagyasztandó terméket, hogy annak rétegvastagsága ne haladja meg az 5 cm-t, mert gyorsabb és hatékonyabb hőelvonás biztosítható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Meghosszabítható a fagyasztási idő?

A háziasszonyok körében örökké visszatérő kérdés, hogy a fagyasztással a minőségmegőrzési, illetve fogyaszthatósági idő mennyivel hosszabbítható meg. Erre vonatkozóan pontos választ kizárólag laboratóriumi körülmények között elvégzett vizsgálatokkal és tárolási kísérletekkel lehet adni, ám az otthoni körülmények között megfelelően előkészített, kifogástalan minőségű és biztonságosan lefagyasztott hús esetében kb. 6 hónap az a tárolási idő, amely alatt még nagy valószínűséggel nem következik be sem minőségi, sem mikrobiológiai romlás .

Ezt az időszakot követően azonban már megjelenhetnek kisebb-nagyobb minőségi problémák, amelyek ronthatják a hús élvezeti értékét. Ezekre a paraméterekre természetesen befolyással van a tárolásra használt hűtő- és fagyasztószekrény teljesítménye is. Fontos, hogy a fagyasztás során a terméket a lehető leghamarabb –18 °C-ra vagy ez alá hűtsük, és a későbbi tárolás során se emelkedjen e fölé a hőmérséklet.

Az újrafagyasztás tilos

A fagyasztott termékek esetében alapszabály: a felengedett terméket újrafagyasztani szigorúan tilos, mert a felengedést követően az esetlegesen a felületre kerülő baktériumok a kiengedő húslében kiválóan és nagyon gyorsan tudnak szaporodni, és a nem megfelelő elkészítést követően az elfogyasztáskor komoly megbetegedéseket okozhatnak!

Forrás: Bóza Balázs élelmiszerbiztonsági szakértő, SGS Hungária Kft.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.