Megehetjük a barna foltos gyümölcsöt?

Általában az emberek a növények külalakjából próbálják megítélni, mennyire frissek, és hogy nem jelentenek-e veszélyt az elfogyasztásuk.

Mára hozzászoktunk, hogy mindenből a legszebbet, legfrissebbet vegyük meg, ennek eredményeképpen például 2010-ben az Egyesült Államokban mintegy 30 milliárd dollár értékű zöldség és gyümölcs került a kukába, esztétikai okokból. Ha zárás környékén látogatunk el egy boltba, a zöldség-gyümölcs részlegen többnyire már csak a kevésbé vonzó, foltos, betegnek tűnő darabokat találjuk, amiket korábban a vásárlók otthagytak.

Miért keletkeznek a foltok?

De mitől is néznek ki így ezek a növények? Nos, a foltok tulajdonképpen annak bizonyítéka, hogy a növény felvette a harcot valamilyen kórokozóval. Mint minden élő organizmus a Földön, a zöldségek és a gyümölcsök is együtt élnek számtalan mikrobával. Ezek közül sok hasznos számukra, például a bennük lévő tápanyag termelődését generálják.

Megehetjük a kevésbé friss gyümölcsöt is?

Megehetjük a kevésbé friss gyümölcsöt is?

Akadnak olyanok is, amik viszont támadják őket, és ilyenkor a növény is megpróbál védekezni. A mikrobák számtalan úton a növényekre juthatnak, akár öntözés során a földről felfröccsenő víz segítségével. Ha elég sokan vannak, megtámadják a zöldség vagy gyümölcs egyébként viaszos kültakaróját a benne lévő tápanyag és cukor megszerzésének reményében.

Mikor kivonják a gyümölcsből a tápanyagot, annak sejtjei színüket vesztik, ekkor jelennek meg a barna foltok a héjon. Ha olyan növényt látunk, amin nagy barna folt van, lyukkal a közepén biztosak lehetünk, hogy rengeteg mikroorganizmus található benne. De a baktériumok a már leszedett gyümölcsöt is megtámadják, méghozzá a leszedés során keletkezett sérülésekbe hatolva. Ilyen esetekben találkozhatunk a rendkívül puha, és nem túl vonzó gyümölcsökkel.

Fontos azonban tudni, hogy a növényeket támadó baktériumok legnagyobb része az emberre teljesen ártalmatlan. Nyugodtan megehetjük a foltos, nem túl szép növényeket is, ahogy azt déd- és ükanyáink is tették. Aki nem szívesen veszi a szájába a barna foltos gyümölcsöt vagy zöldséget, egyszerűen távolítsa el a nemkívánatos részt.

Más a helyzet, amikor a gyümölcs, a zöldség vagy másé élelmiszer nemcsak foltos, hanem penészes is. Mennyire veszélyes a penészes étel?

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra