Megéri-e reggelizni?

Megannyi kérdés a reggeli, és a "kötelező" étkezések tájáról. Minek van értelme, és mit jobb elfelejteni?

Van értelme ragaszkodnunk Adelle Davis dietetikus tanácsaihoz, amely szerint reggelizzünk úgy, mint egy király, ebédeljünk úgy, mint egy herceg és vacsorázzunk úgy, mint egy koldus? Kinek van egyáltalán joga ahhoz, hogy bármelyik étkezést a nap legfontosabb étkezésének nevezze? És mi van akkor, ha szervezetünk vagy életmódunk változásai miatt ez ránk éppen nem igaz? És szükséges egyáltalán reggeliznünk? Az alábbiakban ezzel foglalkozunk.

Többet eszünk, ha kihagyjuk a reggelit?

Fehér kenyér, felvágott: a legrosszabb reggeli? Mindannyian tudjuk, milyen fontos a reggeli az egészségünkhöz: számtalan kutatás bizonyította már a pozitív hatásait. Nem mindegy azonban, hogy mit eszünk. Néhány étel ugyanis többet árthat, mint amennyit használ - l ássuk, melyek ezek. Ha kihagyjuk a reggelit, annak hatására agyunk erősebben fog reagálni az ízesebb ételekre, valamint ebédre is többet fogunk enni. És mégis - mind laboratóriumi, mind pedig valós helyzetekben bebizonyosodott, kisebb a teljes napi energiabevitel, ha elhagyjuk az első étkezést, akkor is, ha éhesebbek leszünk ebédidőben és többet is eszünk.

Tényleg beindítja a reggeli az anyagcserénket?

Az evéshez számos emésztéssel, illetve az ételt energiává alakítással kapcsolatos biológiai folyamat kötődik, amelyeket gyűjtőnéven DIT-nek, azaz étrend indukálta termogenezisnek nevezünk. Röviden: igen, a reggelizés beindítja az anyagcserénket. A DIT egy normális étrend esetén csak energiabevitelünk egytizedéért felelős, ezt nagyobb proteinbevitel esetén tudjuk csak feljebb tornázni - a legjobb esetben is csak 15 százalékig. Mindemellett az American Journal of Clinical Nutrition szaklap egyik kutatásából az is kiderül, hogy azok, akik reggeliznek, több energiát fektetnek a fizikai munkába (főként a reggeli időszakban), mint azok, akik böjtölnek. Úgyhogy az is előfordulhat, hogy a reggeli kihagyása miatt kevéssé érezzük magunkat energikusnak, tehát lecsökkentjük fizikai terhelésünk szintjét - úgy, hogy még nem is vagyunk ennek tudatában!

A reggeli fontos étkezés, ezért nem érdemes kihagyni!

A reggeli fontos étkezés, ezért nem érdemes kihagyni!

Ha kihagyjuk a reggelit, hízni fogunk?

A reggeli kihagyásával kapcsolatban a kutatások azt mondják: egy idő elteltével testsúlyunk elkezd gyarapodni és bizony el fogunk hízni . De ez nem azt jelenti azt, hogy a hízást maga a reggeli kihagyása okozná. Több randomizált kísérlet (amelyek során a tesztalanyokra véletlenszerűen osztották rá a reggelizők, illetve a reggelizést kihagyók szerepét) során nem sikerült bizonyítékot találni arra, hogy közvetlenül a reggelizés okozná mindezt.

Ne csak a testsúlyon gondolkodjunk

Reggelire sokféle ételt ehetünk: tejben ázó müzlitől kezdve az igencsak tápláló tojásrántottáig . A kutatások a mai napig zajlanak még azzal kapcsolatban, hogy a különféle reggelik hatására testünk hogyan viselkedik - nem tudjuk még azt sem, hogy bizonyos reggelitípusok hatására milyen tápanyagokat kívánunk meg a nap későbbi felében. Azt azonban tudjuk, hogy ha reggelizünk, az bizony javítja kitartást edzéseinken. Emellett ha reggelizünk, testünk jobban képes a vércukorkoncentrációt is szabályozni. Azt pedig érdemes megjegyeznünk, hogy a kettes típusú cukorbetegeknél megfigyelhető a posztprandiális hiperglikémia, azaz az étkezést követő magas vércukor - ha kihagyják a reggelit.

Tehát akkor most együnk reggelit?

Igen, a közhiedelem szerint mindenféleképpen kellene. A tudományos bizonyítékok azonban nem adnak erre egyértelmű választ. Az igen és a nem mellett lehet érvelni valamilyen szinten, úgyhogy ha azt hittük, hogy erre van egyértelmű válasz: sajnáljuk, még nincsen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra