Mennyi kávé számít túl soknak?

Négy kávé elfogyasztásával már akkor is átlépjük az egészséges napi limitet, hogyha semmilyen más koffeintartalmú ételt vagy italt nem veszünk magunkhoz. Milyen veszélyei lehetnek a koffeintúladagolásnak?

Kellemes íze mellett élénkítő hatása miatt is igen közkedvelt ital a kávé . Utóbbi tulajdonságát a benne lévő koffeinnek köszönheti, ami már kis adagban is stimulálja a szervezetet, éberré tesz és segít leküzdeni a fáradtság tüneteit. Megfelelő dózisban a kávé számos egészségmegőrző tulajdonsággal bír (értágító, szívvédő, gyorsítja az anyagcserét), bizonyos mennyiség felett azonban kockázatos lehet a fogyasztása. Mennyi kávét ihatunk "büntetlenül", és milyen mértékű koffeinbevitel lehet káros?

A legújabb kutatások szerint a kávé javítja a memóriát és segít megelőzni bizonyos betegségeket. De mi a különbség a kávéfajták között, és melyik az önnek való? A gyümölcsös, a földes, a fanyar vagy a savanykás? Cikkünkben a válasz!

A koffein a legelterjedtebb pszichoaktív szer a világon, amely az átlagos mennyiségű kávé- és teafogyasztók körében semmilyen egészségügyi veszélyt nem rejt. A Mayo Clinic szakembereinek véleménye szerint a napi koffeinbevitel 400 milligramm alatt nem jelent veszélyt az egészséges szervezetre. Ezt a mennyiséget nagyjából négy csésze (eszpresszó) kávé, tíz doboz kóla, vagy két doboz energiaital elfogyasztásával merítjük ki. Gyerekek esetében egyáltalán nem ajánlott a koffeinfogyasztás, míg a tinédzserek esetében is negyedannyi, 100 milligramm bevitelt nem tanácsos meghaladni.

Naponta négy kávénál többet nem javasolt fogyasztani
Naponta négy kávénál többet nem javasolt fogyasztani

Ezekben van a legtöbb koffein

  • 1 csésze hosszú kávé (200 ml): 100 mg
  • 1 doboz energiaital (250 ml): 90 mg
  • 1 eszpresszó (60 ml): 90 mg
  • 1 csésze fekete tea (220 ml): 50 mg
  • 1 doboz kóla (355 ml): 40 mg
  • 1 kis tábla étcsokoládé (50 g): 30 mg
  • 1 kis tábla tejcsokoládé (50 g): 10 mg

A túladagolás fizikai tünetei a napi 600 milligrammot meghaladó koffeinfogyasztás esetén jelentkezhetnek, amihez úgy is elég napi 6 csésze kávét meginni, ha semmilyen más módon (teában, csokoládéban) nem juttatunk a szervezetbe koffeint. Ilyenkor nehéz légzés, erős szívdobogás, szédülés és hányinger jelentkezhet. Rendszeres kávéfogyasztók esetén a megvonás is járhat fizikai tünetekkel: egyesek fáradtságot, koncentrációs problémákat, míg mások megnövekedett stresszt, ingerlékenységet tapasztalhatnak ilyenkor.

Ritka, hogy a koffeinbevitel súlyos egészségügyi panaszokat okozzon, volt már azonban rá példa, hogy extrém magas fogyasztás (18 grammot meghaladó) emberéletet követelt. A túladagolás gyakran érinti a vizsgaidőszakra készülő egyetemistákat is, akik az éjszakai tanuláshoz koffeintablettákkal próbálják stimulálni az agyukat.

Forrás: Business Insider

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra