Akkor tapasztalunk stresszt, ha önmagunkon belül vagy környezetünkben olyan dolog történik, ami ellentmondásra készteti korábbi állapotunkat. Ezt követően taktikákat alkalmazunk, hogy a stresszort kezeljük és visszatérjünk kiegyensúlyozott, stresszmentes állapotunkhoz. A stressz lehet belső, mint egyes dolgok miatti aggódás vagy zaklatottság, illetve külső tényező által kiváltott, mint például egy vizsga vagy bizonyos szociális helyzetek kezelése. Mivel a stressz nélkülözhetetlen részét képezi mindennapjainknak, az általa kiváltott étkezési magatartás is hatással lehet általános étrendünkre és egészségünkre.
Küzdj vagy menekülj!
Mikor fenyegetettnek érzi magát, a test automatikusan alkalmazza a "küzdj vagy menekülj" válaszreakciót. A futás vagy küzdelem érdekében egy adrenalinroham hajtja a vért az emésztőrendszerből az agyhoz, szívhez és izmokhoz. Úgy hiszik, hogy még akkor is ezt a fajta reakciót tapasztaljuk, mikor a fenyegetettség illetve stresszor inkább pszichológiai- vagy érzelmi eredetű, mint fizikai. Ez az állapot képtelenné teheti az embereket az evésre, illetve émelygést is okozhat. Ám néhány esetben azt találták, hogy a stressz az evés fő kiváltója, s ezek az emberek valójában többet, nem kevesebbet esznek stressz hatására. Akkor mi is történik valójában?
A diétázók hajlamosabbak többet enni stressz hatására
Manapság sok ember van karcsúsító diétán, illetve "figyeli súlyát". Ez általában azzal jár, hogy figyelik a bevitt étel fajtáját, illetve mennyiségét. A diétázóknak éhségjelzéseiket is le kell küzdeniük annak érdekében, hogy kevesebbet egyenek, mint amennyit ténylegesen szeretnének. Más szavakkal, megszorítást gyakorolnak evésük felett. Míg azok az emberek, akik étvágyuk szerint esznek, korlátozás nélküli evést folytatnak. Vizsgálatok ismételten kimutatták, hogy a korlátozott evők stressz hatására többet esznek, míg a nem korlátozottak kevesebbet.
Dr. Paul Lattimore, A Liverpool Moores Egyetem étkezési magatartással foglalkozó szakértője magyarázattal szolgál arról, hogy miért esznek többet a diétázók stressz hatására. "Mikor az emberek diétáznak, olyan sok energiát fektetnek abba, hogy kontrollálják biológiájukat, hogy csupán limitált forrásuk marad napi zűrjeikre. Így amikor stressz éri őket, elvesztik a kontrollt és amennyiben étel áll rendelkezésükre, megeszik azt. Továbbá annyira elfoglaltak biológiájuk áthidalásával, hogy mellőzik vagy rosszul értelmezik a test küzdj vagy menekülj jelzéseit."
Stratégiák a stressz leküzdésére
Egy legutóbbi, nagy terjedelmű finn vizsgálat azt találta, hogy a testtömegindex (a testtömeg, magassághoz viszonyított mérőszáma) a stressz-indukálta evők között volt a legmagasabb, illetve hajlamosabbak voltak az olyan ételek, mint felvágottak, hamburgerek csokoládé vagy pizza evésére, mint társaik. Ha a stressz által kiváltott evés folyamatosan aláássa a súlykontrollra való törekvést, mi tehető a segítség érdekében? Dr. Lattimore, aki az elhízás megelőzésén dolgozik, szolgál egy-két tanáccsal. "Elsősorban az egyénnek azonosítani kell azokat a bizonyos helyzeteket, amik túlevést váltanak ki belőle, továbbá alternatív módot kell találnia a stressz kezelésére. Ideális stratégia lenne ilyenkor sétálni menni, ami eltereli figyelmünket, miközben kalóriát is égetünk."
Figyeljünk szervezetünk jelzéseire
Azok az emberek, akik akkor esznek, mikor éhesek és akkor hagyják abba, mikor tele vannak, rá vannak hangolódva biológiai jelzéseikre. Ezek azok az emberek, akik nem éreznek késztetést az evésre, mikor stressz éri őket. Azonban azoknak, akik áthidalják biológiai jelzéseiket, tisztában kell lenniük azokkal az érzelmi-, illetve pszichológiai tényezőkkel, melyek egyenesen a hűtőhöz vezetik őket, továbbá elterelő taktikákra uszítják őket. Ez a stresszre adott válaszreakció emeli ki annak a súlykontrollal kapcsolatos szemléletmódnak a fontosságát, mely a diétás megszorítások csökkentését, valamint az alacsony kalóriatartalmú , tápanyagokban gazdag gyümölcsök és zöldségek emelkedett bevitelét hangsúlyozza. Ezek az ételek képesek oldani a nagy evésrohamokból származó kalóriaterhelést.
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC)