Miért jobb a bor, ha régi?

A jó bor az idővel nemesedik, tartja a régi mondás, és a kutatók most rájöttek, miért is van ez.

Még az alkoholt nem fogyasztó emberek, vagy a bor helyett inkább sört ivók is tisztában vannak azzal, hogy a régi borok valamiért nagyon értékesek. Természetesen nagyon fontos szempont, hogy milyen volt az adott év szőlőtermése, de egyesek esküsznek rá, hogy a régi borok íze semmivel sem hasonlítható össze, de arról nem volt információnk, hogy miért van ez így.

Nos, egy csapat szakértő most rátalált egy olyan enzimre, ami valószínűleg a koros bor aromáját állítja elő. Az enzimek citokróm P450-es családjába tartozó enzim, a borban lévő molekulák és vegyi anyagok lebontásáért felel.

A jó bor az idővel nemesedik, tartja a régi mondás

A tudósok rengeteg francia szőlőfajtát és fehérbort elemeztek ki a folyadékkromatográfiás tömegspektrometria segítségével és megállapították, hogy a szőlő növekedése során a csak CYP76F14-nek nevezett enzim egy egyszerű növényi részecskét, a monoterpén linaloolt átalakítja (E)-8-karboxilinalool-á. Ez pedig fontos lépés a bor aromájának kialakulásában, hiszen pont ez utóbbi anyag alakul át laktonná, ami a különleges zamatot adja a bornak.

Kinek tesz jót napi egy pohár bor?

A kutatók úgy vélik, felfedezésük fontos lépés a bor jövőjének szempontjából. Elképzelhetőnek tartják, hogy a jövőben további kutatások indulnak majd a témában és olyan új eljárások születnek, amikkel egye jobb minőségű borszőlő-fajták kitenyésztését lehet elérni majd. Sőt az enzimek aromakészítő képessége az élelmiszeripari cégek számára fontos tudás lehet a különböző italok ízesítésének szempontjából.

Forrás: medindia.net

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra