Milyen élelmiszerekkel vigyázzunk vásárláskor?

Az elmúlt években igen sok élelmiszerbotránynak lehettünk tanúi. Bár a hatóságok rendszeres ellenőrzéseket tartanak, nem árt, ha mi is nyitott szemmel járunk, és csakis biztonságos helyekről vásároljuk az élelmiszereket.

A legnagyobb problémát a szennyezett és fertőzött élelmiszerek okozzák, de sok illegális feldolgozóüzemre, vágóhídra is bukkantak már, valamint lejárt szavatosságú és újracsomagolt termékekre is. Bár az Európai Uniós és a magyar jogszabályok is szigorúak, a vonalkódoknak és egyéb gyártási kódoknak köszönhetően a gyártó sor és szalag is visszaellenőrizhető, ahol a termék feldolgozásra és csomagolásra került, valahol mégis hiba csúszik néha a rendszerbe. Ezért fontos, hogy vásárláskor mi magunk is mindig ellenőrizzük a termékek szavatosságát, és ne gyanútlanul tegyük azokat a kosarunkba!

Friss termékek

Az áruházláncokban kapható friss zöldséggel és gyümölccsel mindig legyünk óvatosak. A termékek nagy része külföldi országokból érkezik, még éretlen állapotában szedik le, és többnyire a hosszú út alatt érnek be. Amikor a vásártérbe kerülnek már sokszor nem frissek, fonnyadt, puha, akár penészes árut is találhatunk közöttük. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felmérése szerint a szezonális zöldségek közül a magyar szamóca, a magyar dinnye és a sárgabarack esetében merült fel a legtöbb minőségi probléma.

Húsok, húsáruk

A hűtőpultok hústermékeivel is óvatosnak kell lennünk. Vásárláskor mindig kérdezzük meg az eladót, mikor érkezett az áru. Bár a hűtőlánc a gyártótól az eladótérig nem sérülhet, a nagy melegben sokszor előfordul, hogy a húsok, felvágottak romlásnak indulnak, amivel többnyire csak otthon szembesülünk. A melegben érdemes inkább az előrecsomagolt, vákuumos termékeket előnyben részesíteni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Helytelen jelölés

A NÉBIH adatai szerint a termékek minőségi idejének jelölése is komoly problémákat okoz. A szavatossági idő hol hiányos, hol értelmezhetetlen, más esetekben pedig teljes egészében hiányos. Ha ilyen termékekkel találkozunk, válasszunk helyette másikat, és tájékoztassuk erről a bolti eladókat is, hogy a terméket mielőbb levegyék a választékról.

Nem megfelelő higiénia

A termékeken túl sokszor okoz kellemetlenséget a boltok higiéniája is. A legnagyobb rendetlenség és piszok a friss termékek osztályán szokott előfordulni, de a friss pékáruk, kenyerek esetében is hasonló esetekről számoltak már be.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra