Magyarországon jelenleg a biotermékek előállítását kilenc EU-s és egy magyar jogszabály szorítja korlátok közé. Ezek a részletes szabályok a növénytermesztésre, az állattartásra, a takarmány előállítására, a méhészetre, a gombatermesztésre és a feldolgozott élelmiszerekre tartalmaznak előírásokat.
A növénytermesztésnél figyelemmel kell lenni
- a termőföld állapotára: az addig nem biogazdálkodásra használt földet 2-3 évig pihentetni kell,
- a vetőmag származására: hiszen annak is biotermelésből kell származnia,
- a tápanyagpótlásra és a növényvédő szerek alkalmazására: semmilyen műtrágyát és mérgező anyagot nem alkalmazhatnak. A "permetező" szerek kizárólag szerves eredetűek lehetnek, és a növényekben nem szívódhatnak fel, valamint vízzel könnyen lemoshatónak kell lenniük.
Az állattartásnál is szigorú feltételrendszer van. Nem szabad őket ketrecben vagy megkötve tartani, és az állat fajtájának megfelelő nagyságú életteret kell biztosítani mind zárt, mind nyitott területen. A fedett rész megvilágításában meghatározott arányú természetes fénynek is szerepelnie kell, és száraz, almozott pihenőhelyet kell az állatok számára biztosítani.
A takarmányt is biogazdálkodásból kell biztosítani, és tilos bármilyen szert (antibiotikum, növekedési hormon stb.) hozzáadni. A kérődző állatok esetében a lehető legtöbb időt kell biztosítani legelésre.
Ha az állat megbetegszik, gyógynövényekkel, homeopátiával , akupunktúrával és gyógyító ásványokkal lehet kezelni. Ha ez nem elegendő, akkor a súlyos megbetegedés elkerülése érdekében lehet gyógyszerekkel kezelni, de évente csak maximum egyszer, kétszer.
A termékenyítés lehetőleg természetes úton kell, hogy történjen, maximum az inszemináció engedélyezett, de klónozás és egyéb biológiai manipuláció tiltott. Az állatok csonkítása (pl. szarvtalanítás, herélés) csak indokolt esetben lehetséges, és a lehető legkevesebb fájdalommal. A szenvedést a vágás esetében is minimalizálni kell.
Ehhez hasonló irányelvek érvényesek az összes többi esetben is.
Ellenőrző szervezet
A szabályok betartására minden EU-s ország egy független szervezetet hozott létre. Magyarországon ezt a feladatot a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és a Hungária Öko Garancia Kft. végzi. Csak azon a terméken található bio minősítés és valamelyik cég hologramja, melyet ők leellenőriztek, a termék pedig megfelelt a szigorú előírásoknak. Nem kell tehát az átveréstől tartanunk, ezeket az egész Európában alkalmazott alapelveket itthon is be kell tartania a biotermékeket előállító cégeknek, gazdáknak.
Az adalékanyagok és a bioélelmiszerek viszonya
Azt gondolhatnánk, hogy a bioélelmiszerek nem tartalmaznak E betűs összetevőket. Ez nem igaz, de a biotermékek minősítésekor az adalékanyagok tekintetében egy sokkal szűkebb kör engedélyezett, melyet ugyancsak az Európai Unió Ökorendelete szabályoz. Az eddig regisztrált 315 E kóddal ellátott anyag közül a gyártók csak néhányat használhatnak az előállításhoz, azokat is csak meghatározott mennyiségben. Vannak olyan kategóriák (édesítőszerek, ízfokozók , színezékek, stabilizátorok), melyek egyáltalán nem engedélyezettek, ha valaki bio minősítésű terméket akar gyártani, és minden esetben bizonyítani kell, hogy természetes összetevővel nem helyettesíthető a felhasználni kívánt adalékanyag.
Az EU rendeleténél még szigorúbb az ökológiai gazdálkodók szervezetének ajánlása, ugyanis ők sokkal kevesebb adalékanyag használatát engedik meg.
Az EU Ökorendelete által engedélyezett néhány adalékanyag: E 170 Kálcium-karbonát, E 270 Tejsav, E 300 Aszkorbinsav, E 306 Tokoferoltartalmú természetes kivonatok, E 322 Lecitin, E 333 Kalcium-citrátok, E 334 Borkősav, E 335 Nátrium-tartarátok, E 336 Kálium-tartarátok, E 341 Monokálcium-foszfát, E 406 Agar-agar, E 407 Karragén, E 410 Szentjánoskenyérmag-liszt, E 412 Guarmagliszt, E 414 Gumiarábikum, E 500 Nátrium-karbonátok, E 501 Kálium-karbonátok, E 503 Ammónium-karbonátok, E 504 Magnézium-karbonátok, E 524 Nátrium-hidroxid, E 551 Szilícium-dioxid.