Sörrel kapcsolatos tévhitek: miért tesz boldoggá?

A közhiedelem számos pozitív és negatív tulajdonsággal ruházza fel a sört - néhány igaz, néhány nem. Az egyik legérdekesebb kutatás szerint a sör tényleg boldoggá tesz, de nem az alkohol miatt. Ezt a hatást azonban lerontja, hogy elhízáshoz vezet, az pedig pont nem a kalóriatartalmával magyarázható.

A mérsékelt sörfogyasztás erősíti az immunrendszert, és csökkenti néhány súlyos betegség kockázatát. A nőknek nagyobb lesz tőle a mellük - sokan hisznek ebben. A német Focus magazin most ezeknek a mítoszoknak járt utána, és mint kiderült, jó részük nem felel meg a valóságnak. Pontosabban az esetleges jótékony hatásokat az alkohol rombolása összességében lerontja.

Silke Restemeyer, aki táplálkozástudománnyal foglalkozik, hangsúlyozza, hogy a sörről hol jó hírek, hol rosszak érkeznek. Ezért nem lehet kimondani, hogy a sör gyógyszer lenne, jóllehet egyik alkotórésze, a komló, az év gyógynövénye lett korábban.

Sőt a sör boldoggá is tesz, de ez nem az alkoholtartalmától függ, hanem az ízétől, amit amerikai kutatók mutattak ki. Egy kísérlet tanúsága szerint ugyanis a sörnek már az észlelése, tulajdonképpen egyetlen korty megivása - aminek komolyabb élettani hatása amúgy nem lenne - is emelte a kísérleti alanyok dopamin-kiválasztását az agy "jutalmazási központjában". Ez egyébként a függőség kialakulásában is szerepet játszhat, amint azt az Indianai Egyetem neurológusa, David Kareken igazolta.

Ugyanakkor a sör ellenfeleinek sem hiányoznak az ellenérvei: ezek közül a sörhas, vagyis az elhízás valós veszély. Ám nem a sör kalóriatartalma miatt. A "folyékony kenyér" kalóriatartalma ugyanis kisebb, mint az azonos mennyiségű almaléé. A különbség az, hogy a sör kalóriái nem okoznak teltségérzést, ezért könnyebben eszünk hozzá kiadós ételeket. Ennek az is az oka, hogy az alkohol étvágyat gerjeszt. Ráadásul a sörbarátok nagyon ritkán állják meg, hogy csak egy pohárral igyanak, így a kalóriák már erősen halmozódnak, kiadósabb sörözés közben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sört veszélyesnek tartók egyik fő érve a nitrózamin. Ez ugyanis rákkeltő hatású. Nitrózamin a maláta bizonyos feldolgozási eljárásai miatt okozhatott gondot, ám a sörfőzési eljárások a nyolcvanas években módosultak, így már nincs nitrózamin a sörökben.

sör
Egy korsó hideg sör. Hatalmas vonzerő

Szintén nem igaz, hogy a komlóban előforduló növényi hormonok az ösztrogénhez hasonlóak, ezért például a nők mellmérete megnőhet a sörfogyasztás közben. Semmilyen tanulmány nem erősíti meg ezt a hiedelmet, egyébként is igen kicsi a sör "fitoösztrogén-tartalma", ezért az a hatás tényleg elhanyagolható.

A komló tartalmaz egy flavonoidot, a xanthohumolt. A Müncheni Műszaki Egyetem tanulmánya szerint ez az anyag gyulladás- és rákellenes hatású. Ez azonban csak laboratóriumi és állatkísérletekben volt kimutatható, és nem a sörre, mint italra vonatkozott. A sörben lévő alkohol káros hatása ugyanis a Focus magazin szakértői szerint felülmúlják a benne amúgy is kis mennyiségben előforduló xanthohumol jótékony hatását. Az ártalmak ugyanakkor bizonyosan érintik az agyat, a szívet és a májat.

A sör nem segít az alvásban sem. Bár alkotóelemének, a komlónak van ilyen hatása, az ital esetében ezt nem sikerült igazolni. Szintén nem igazolható a sörnek a szívre gyakorolt jótékony hatása. Egyes folyamatok előnyösek sörfogyasztás közben, így például egy a szervezet számára jótékony (a szívinfarktus esélyét csökkentő) koleszterinféleség (HDL) szaporodik fel, és B-vitaminokat is tartalmaz az ital. Ám a sörben lévő alkohol káros hatásait ez nem tudja ellensúlyozni. Így érelmeszesedés megelőzésére ne sört igyunk, az ennek megelőzésére hatékony B-vitaminból sokkal több van például a brokkoliban.

Bár egy spanyol tanulmány szerint a sör különösen a nőkben aktivizálja az immunsejteket, a sör általános káros hatásai miatt a Focus magazin megintcsak a zöldségek és gyümölcsök fogyasztását, a sok alvást és a szabad levegőn való mozgást ajánlja a szervezet védekezésének erősítésére. (Cukorbetegség kapcsán is inkább más módszert javasol a lap, mintsem a sörfogyasztást, bizonyos előnyös hatások ellenére, megintcsak az alkohol károkozása miatt.)

A vesekövek eltávolítására, a vesék "átmosására" sem jó az alkoholos sör, ugyanakkor az alkoholmentes változatot inkább ajánlja a Focus, mert abban a jótékony hatások érvényesülnek, a károsak nélkül. A sörben lévő B2 vitamin és más anyagok viszont elvileg képesek lennének a bőr és a haj szebbé tételére, de a lap szerint olyan kis mennyiségben vannak ezek jelen a sörben, hogy ezek emiatt nem érdemes e szeszes italt fogyasztani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra