Tartósítás hőkezeléssel

A házi tartósításnak több fajtája is létezik, de a hőkezeléssel való tartósítás az egyik legelterjedtebb befőzési módszer. Minél magasabb hőmérsékleten, minél tovább történik a hőkezelés, annál biztonságosabb a termék.

Az élelmiszereket többféle módon is tartósítani tudjuk. Hőkezeléssel (főzés, felforralás, száraz vagy nedves dunsztolás), szárítással, savanyításos erjesztéssel (például a kovászos uborka és a savanyú káposzta esetén), ecettel való savanyítással, cukorszirupban való tartósítással, vagy sózással. A legbiztonságosabb és sokáig eltartható élelmiszert hőkezeléssel tudjuk elérni, mellyel kapcsolat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az alábbi élelmiszer-biztonsági tudnivalókra hívja fel a figyelmet.

A hőkezelés

Magas hőmérsékleten való főzés, hőkezelés hatására minden baktérium elpusztul, mely a befőttben előfordulhat. A romlást, megbetegedést okozó mikrobák többsége 75 fok felett pusztul el, persze ez függ attól is, hogy mennyi ideig volt a befőtt a magas hőmérsékleten. A dunsztolásnak éppen ezért olyan fontos a szerepe, hogy a befőttek minél hosszabb ideig maradjanak a magas hőmérsékleten, hogy az említett mikróbák mind elpusztuljanak.

Száraz és nedves dunszt

A dunsztolásnak ismert a száraz és nedves formája is. Száraz dunszt esetén az alaposan kimosott és kiszárított befőttes üvegekbe belemerjük a forró lekvárt, szörpöt, vagy lecsót, paradicsomszószt , majd lezárjuk. Érdemes először csak egy keveset tenni az üvegbe, nehogy elpattanjon, és ahogy töltjük az üveget, időnként rázogassuk meg, és óvatosan ütögessük az asztalhoz is, hogy a levegőbuborékok eltávozzanak, ezáltal is segítve a romlás megakadályozását.

Vizes dunsztot főként akkor érdemes alkalmazni, ha a termék jellege a főzést nem teszi lehetővé (pl. befőttek, savanyúságok esetében). Ilyenkor a jól kimosott üvegekbe beleszedjük az eltevésre szánt zöldséget, gyümölcsöt, rátesszük a felöntőlevet és lezárjuk. Az egészet betesszük egy nagyobb, laposabb tálba, vizet öntünk bele, ami kb. kétujjnyi híján az üvegek pereméig ér, majd elkezdjük melegíteni. Amikor a víz forrni kezd, onnantól számítjuk a dunsztolási időt. Ha az üvegek teljes mélységében átforrósodtak, levesszük a tűzhelyről.

Bármelyik dunsztolási fajtát is alkalmazzuk, az üvegeket papírral vagy textillel, takaróval alaposan becsomagoljuk, hőszigeteljük, és addig hagyjuk a dunsztban, amíg ki nem hűlnek. Ez akár 1-2 napot is igénybe vehet.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.