A bölcsességfog eltávolítása: mikor kell műteni?

Nevük alapján pozitív tulajdonságokat lehetne inkább fűzni hozzájuk, a bölcsességfogak mégis egyfajta félelmetes szájegészségügyi tényezőként vannak jelen a köztudatban, mivel számos kellemetlenséget és fájdalmat okozhatnak viselőjüknek. Sokszor éppen e félelem vezet felesleges, akár kockázatos műtéti beavatkozáshoz.

A fogsorban leghátul elhelyezkedő bölcsességfogak fiatalabb korban igyekeznek előtörni, egyeseknél pedig ez gond nélkül megtörténik, mások viszont komplikációkkal szembesülnek. A szakemberek szerint azonban mindaddig felesleges ezen fogak eltávolítása, ameddig semmilyen gondot nem okoznak.

Bizonyos esetekben érdemes kihúzni a bölcsességfogat a további bajok megelőzése céljából
Bizonyos esetekben érdemes kihúzni a bölcsességfogat a további bajok megelőzése céljából. Fotó: iStock

Komoly problémák

Előfordulhat ugyanakkor, hogy a bölcsességfogak az előttük álló teljes fogazat torlódását idézhetik elő, esetleg nem megfelelő pozícióban, kissé kint törnek elő, ezáltal irritálják az arc nyálkahártyáját. Részleges előbújás esetén könnyen képződhetnek kis tasakok, amikben megtelepedhetnek a kórokozók, valamint a bölcsességfogak okozhatnak idegbántalom-szerű fájdalmakat, sőt, előtörésük már önmagában is járhat fájdalommal, szájzárral. Ezekben az esetekben érdemes megszünteti a gondokat a fogak eltávolítása révén.

A műtétek egy kisebb része könnyedén zajlik, gyakorlatilag egy egyszerű foghúzás jellegét öltve. A beavatkozások nagyobb mértékben azonban nehézségekbe ütköznek a fogak rendellenes helyzete okán. Mi több, olykor még a bölcsességfogakat körülvevő csont bizonyos volumenű eltávolítása is elkerülhetetlen. Öröm az ürömben, hogy a csont képes újraépülni, és nagyjából fél évvel a műtétet követően megszűnik az állkapocsban így keletkezett űr, hiányérzet.

A bölcsességfogak eltávolítása végezhető helyi érzéstelenítéssel, ritkább, súlyosabb esetekben akár altatással is.

Mit szabad utána és mit nem?

A beavatkozást követő néhány napban jelentkezhetnek utólagos kellemetlenségek. Egyrészt e körbe tartozik az esetlegesen előforduló ödéma és vérömleny, akárcsak az igen gyakran alkalmazott antibiotikumkúra mellékhatásai. A szájzár elkerülése érdekében javasolt az állkapocs mozgatása, vagyis a rágás, illetve célszerű a külsőleges hideg borogatás és szájöblögető szerek használata. Ugyancsak fontos ilyenkor is a rendszeres fogmosás.

Kánikulában nagyobb kockázattal jár a bölcsességfog kihúzása. Az okokról bővebben ide kattintva olvasható információ!

Mindenképpen mellőzzük viszont ebben az időszakban a tejtermékek, a kávé és az alkohol fogyasztását!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra