Bizonyos élelmiszerek és ételkombinációk fogyasztásával olyan baktériumok telepedhetnek meg a szájban, melyek tönkretehetik annak higiéniáját, végül pedig a fogak romlásához és elvesztéséhez vezethetnek. Bár a rossz táplálkozás nem közvetlenül okoz fogágy- illetve fogínybetegségeket, ahhoz igenis hozzájárul, hogy ezek a folyamatok felgyorsuljanak, és a betegség előrehaladtával súlyosabb következmények alakuljanak ki.
A szegényes táplálkozás nemcsak orális higiéniánkra van befolyással, hanem egész immunrendszerünkre is. A legyengült szervezet pedig nagyobb teret biztosít a baktériumok, illetve a betegségek kialakulásának. Kutatók összefüggésbe hozták az orális egészséget a diabétesz , és a szív- és érrendszeri betegségeket is. Így egy kiegyensúlyozott étrend nemcsak javítja fogaink egészségét, de csökkentheti egyéb betegségek kialakulásának kockázatát is.
Hogyan tervezzük meg étkezésünket?
A kiegyensúlyozott étrend egyik legalapvetőbb feltétele a mértékletesség és a változatosság. Étkezési szokásaink kialakításánál vegyük figyelembe a legfontosabb élelmiszercsoportokat, így a zöldség-gyümölcsöket, a kenyér- és gabonaféléket, a tej és tejtermékeket, a húsokat, és a halakat. Ezek változatos felhasználása az ajánlott.
Fontos, hogy kerüljük a különböző diétákat, melyek részeként bizonyos élelmiszercsoportokat kivonunk az étrendből. Ezzel ugyanis csak azt érjük el, hogy szervezetünkben ásványianyag-hiány lép fel, mely sem immunrendszerünknek, sem pedig fogaink egészségének nem kedvez.
Mire figyeljünk még?
Fontos, hogy sok folyadékot fogyasszunk, lehetőleg vizet , és ne cukros italokat! Ne hagyjuk, hogy szánk kiszáradjon, hiszen a nyál védi orális szöveteinket.
Mikor konzultáljunk fogorvosunkkal?
Ha nem biztos abban, mely élelmiszerek vannak rossz hatással szájüregi egészségére, forduljon nyugodtan fogorvosához, és kérjen tanácsot tőle.