Fogyatékosokat lát el a fogászati centrum

Eddig hozzávetőleg hétszáz, túlnyomórészt középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékkal élő pácienst láttak el a másfél éve létrehozott speciális fogászati centrumban, a Semmelweis Egyetem Arc-, Állcsont-, Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján.

Az értelmi fogyatékkal élők fogászati ellátása speciális körülmények között történik, mert a betegek kevésbé együttműködőek, és gyakran a legegyszerűbb beavatkozásokat is csak altatásban lehet elvégezni náluk.

Kezelés altatásban

Az értelmi fogyatékkal élő gyerek és felnőtt betegek számára azért is fontos ez a lehetőség, mert a centrumban adottak a speciális feltételek a szakszerű ellátásukhoz - ilyen például az altatás biztosítása -, ami lehetővé teszi, hogy a hosszabb, fogmegtartó kezelések kerüljenek előtérbe a fogeltávolítások helyett. "A páciensek életminősége szempontjából nagyon jelentős előrelépés, hogy ma már sokkal több fogat mentenek meg, mint korábban, amikor többnyire a foghúzás mellett döntöttek a fogorvosok" - hangsúlyozta Dr. Gerber Gábor, a Fogorvostudományi Kar dékánja.

A centrumban értelmi fogyatékkal élőket látnak el, de epilepsziás, pánikbeteg, poliallergiás páciensek számára is hozzáférhetővé teszik a fogászati kezeléseket
A centrumban értelmi fogyatékkal élőket látnak el, de epilepsziás, pánikbeteg, poliallergiás páciensek számára is hozzáférhetővé teszik a fogászati kezeléseket

Fontos a megelőzés

Kiemelte továbbá: a körülmények lehetővé teszik, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a megelőzésre , egyebek mellett azáltal, hogy megtanítják például a pácienseknek, hogyan mossanak helyesen fogat, hogyan használják az elektromos fogkefét. Emellett dentálhigiénikus ellátásra, például fogkő-eltávolításra is van lehetőség. A dékán véleménye szerint az ellátással kapcsolatban kiemelten fontos, hogy a kezelés nyugodt körülmények között, a szokásosnál is nagyobb empátia mellett történjen.

Az egyik legkellemetlenebb "élmény" a fogfájás. Sokféle oka lehet, és bár a legtöbb esetben a házi szerek vagy a fájdalomcsillapítók enyhíthetnek a fájdalmon, a probléma valódi megoldásához fogorvos segítségére is szükség van. Mikor kell fogorvoshoz fordulni?

Évente ötszáz betegen segítenek

Csaknem 90 ezren élnek különböző szintű értelmi fogyatékossággal Magyarországon, akik közül a központi régióban élők ellátását a Semmelweis Egyetem biztosítja. Az, hogy éves szinten hozzávetőleg 500 pácienst látnak el az Arc-, Állcsont-, Szájsebészeti és Fogászati Klinikán működő centrumban, országos szinten is jelentős eredménynek mondható - véli Dr. Gerber Gábor, hozzátéve, hogy eddig körülbelül 1500 fogeltávolítást és 1200 fogtömést végeztek.

A centrumban többnyire középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékkal élőket látnak el, ám ideggyógyászi ajánlással egyéb súlyos betegségben szenvedők, így többek között epilepsziás, pánikbeteg , poliallergiás páciensek számára is hozzáférhetővé teszik a fogászati kezeléseket.

A Semmelweis Egyetem speciális fogászati centruma mellett három vidéki (Pécs, Szeged, Debrecen) és két budapesti gyermekfogászati központ is működik az országban.

Forrás: Semmelweis Médiasarok

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra