Számos hatékony fogmosási technika létezik, de a tökéletesség érdekében tanácsos a fogorvossal egyeztetni, hogy megtaláljuk, melyik technika a legjobb számunkra, mivel a fogak helyzete és a fogíny állapota mindenkinél különböző. Általános szabály, hogy a fogkefét 45 fokos szögben tegyük a fogak mellé, majd elliptikus mozdulatokkal óvatosan dörzsöljük a fogakat a külső és a belső oldalukon, majd a nyelvet, a rágófelületeket és a fogközöket. Az oda-vissza történő mozdulatok hatására a fogíny visszahúzódik, a gyökér felülete feltárulhat, vagy akár a súrolással puhítjuk a gyökérfelületet. Ezzel azt is kockáztatjuk, hogy a fogíny lekopik. Éppen ezért fontos a megfelelő technika és a megfelelő fogkefe alkalmazása.
Puha vagy kemény sörték legyenek?
Általában a fogkefe fejének kicsinek kell lenni (1,5-2,5 cm), hogy könnyen hozzáférjünk a nehezen elérhető részekhez is. Hosszú, széles nyele legyen a szilárd fogáshoz, és puha, nejlon, kerek végű sörték a fején. Néhány fogkefe túlságosan dörzsöl, és lekoptatja a fogakat. A puha, kerekített, többféleképpen csomózott kefe hatékonyan tudja a fogakat tisztítani. Csak elég erősen kell nyomjuk, hogy elérjük a fogközöket és a felületet is. A közepes és a kemény sörtéjű fogkefe nem ajánlott.
Mennyi ideig kell fogat mosni?
Mivel a fogorvosok általában 3-4 percig javasolják, jó ötletnek tűnik rádiózás közben fogat mosni, ami egy átlagos dal hossza. Másik módszer, ha tojásfőző órát használunk, és azzal mérjük a fogmosás idejét. A páciensek általában azt gondolják, hogy hosszabb ideig művelik, de a legtöbben kevesebb, mint egy percet töltenek a súrolással.
Annak érdekében, hogy meggyőződjünk arról, alapos munkát végeztünk, és nem hagytunk ki egy helyet sem, az orvosok azt javasolják, hogy naponta kétszer teljes 3-4 percig mossanak fogat, ahelyett, hogy a nap folyamán ötször, vagy annál is többször, de rövid ideig dörzsölik a fogukat.
Kell-e a munkahelyen fogat mosni?
Határozottan igen, de a legtöbben nem mosnak fogat a munkanap folyamán. Ha megszabadítjuk fogunkat az ételmaradékoktól, azonnal megállítjuk, hogy a cukros ételek káros savakká alakuljanak át, és megelőzzük a keményítőtartalmú ételek, mint például a burgonyacsipsz, fogszuvasodást okozó cukorrá változását. Ha reggel és lefekvés előtt fluoridos fogkrémmel mosunk fogat, akkor nem szükséges a munkahelyen fogkrémet használni. Csak sikáljuk meg, és öblítsük le a fogunkat, mielőtt visszatérünk az íróasztalunkhoz. Ha nincs fogkefénk, öblítsük ki vízzel a szánkat fél percig, ebéd után ez is segít.
Ötletek, hogyan javítsuk a munkahelyi fogmosási szokásainkat:
- Ragasszunk egy feljegyzést az íróasztalunkra vagy a számítógépre, hogy emlékeztessen: ebéd után mossunk fogat.
- Rögtön ebéd után mossunk fogat, mielőtt elmerülünk a munkában.
- A munkahelyen tartsuk a fogkefét és a fogkrémet kényelmes, elérhető helyen.
- A fogmosás legyen a szokásos felfrissülés része.
- Ha a munkahelyünkön vagy az otthonunkon kívül mosunk fogat, fontos és különösen ügyeljünk arra, hogy a fogkefénket fertőzésmentes helyen tartsuk.
Ötletek, hogyan tároljuk és gondozzuk helyesen a fogkefénket a munkahelyünkön:
- A fogkefét mindig tartsuk tároló dobozban.
- Szárítsuk meg a fogkefét, mielőtt visszatesszük a tartójába.
- Cseréljük gyakrabban a fogkefét, amit a munkahelyre viszünk, mint az otthonit, hogy elkerüljük a baktériumok elszaporodását.