Az Amszterdami Akadémiai Fogászati Centrum (ACTA) munkatársai Rosalien Keukenmeester vezetésével azt vizsgálták, milyen hatást gyakorolnak a cukormentes rágógumik a lepedékképződésre és a fogínygyulladás paramétereire. A kutatók ebben a témakörben nézték át a szakirodalomban található kutatásokat. Az 594 kutatás közül hat fogmosás nélküli és négy fogmosásos vizsgálatot találtak, amelyek megfeleltek a feltételeiknek, vagyis randomizált, kontrollált klinikai kísérletek voltak, amelyeket 18 éven felüli, fogászati eszközöket nem viselő személyeken végeztek.
A kutatások résztvevői xilittel vagy szorbittal édesített cukormentes rágógumit kaptak, míg a kontrollcsoport semmilyen rágógumit nem fogyasztott. Az alanyok különböző időtartamig és más-más gyakorisággal fogyasztották a rágót. Az eredmények azt mutatták, hogy a fogmosás nélküli kutatásokban a rágógumi használata nem csökkentette jelentős mértékben a vizsgált paramétereket. A fogmosásos vizsgálatokban azonban öt kutatásból négy azt mutatta, hogy a cukormentes rágógumi statisztikailag jelentős mértékben csökkentette a lepedékképződést.
Keukenmeester elmondta, az elemzésből az derült ki, hogy naponta ötször egy rágó 10 perces rágása pozitív hatást gyakorol a lepedékképződésre, ha a fogmosás kiegészítéseként alkalmazzák. Ez alapján a szakértő ezt a beosztást ajánlja mindenkinek a lepedék visszaszorítására. Mivel azonban a szorbit enyhe karcinogén hatású édesítőszer, a fogorvosoknak naponta három rágóguminál többet nem érdemes javasolniuk betegeiknek. A xilitet vagy szorbitot tartalmazó rágógumik túlzott fogyasztása ráadásul más mellékhatásokkal is járhat, például hashajtó hatást gyakorolhat, és puffadást vagy hasmenést okozhat. A szakértő szerint ettől eltekintve a kutatás azt bizonyítja, hogy a cukormentes rágógumi fogyasztása a normális szájápolás része lehet.