Miért kell fogat mosni?

Tekintsük át, mi minden ellen jó a fogtisztítás, és mit kell ellenőrizni egy alapos fogmosás után!

Ha csak megszokásból, azért, hogy egészségesek és szépek legyenek a fogaink, hogy üde legyen a leheletünk, akkor az már fél siker, de csak fél siker. Vajon hányan veszik rendszeresen és alaposan szemügyre a szájüregüket? Pedig érdemes volna néha ellenőrizni, hogy eredményes-e a megelőzés. Tekintsük át, mi minden ellen jó a fogtisztítás, és mit kell ellenőrizni egy alapos fogmosás után? Nem kell hozzá más, csak megfelelő világítás, esetleg egy zseblámpa és egy tükör.

Ételmaradék, foglepedék és fogkő

A fogmosás és a fogselyem eltávolítja az ételmaradékot és a fogakon keletkezett vékony, sárgás lepedéket, mely az abban megtelepedő baktériumokból, nyálból és a táplálékból származó apró részecskékből áll.

Ha a lepedék sok baktériumnak ad otthont, megerősödik és csak mechanikailag távolítható el, plakknak nevezzük. A fogkő az elmeszesedett foglepedék, elsősorban a mechanikailag nehezebben tisztítható helyeken, pl. a fognyaknál látható sárgás réteg. Érdes felszíne kedvez a további lepedékképződésnek, csak fogorvos tudja eltávolítani.

Ellenőrizzük a fognyaknál és a fogak közén is, hogy sikerült-e eltávolítani a sárgás foglepedéket! A nyelvünkkel végigsimítva is éreznünk kell, hogy a fogak felszíne teljesen sima lett!

Fogszuvasodás, gyökérszuvasodás

Sok étel - pl. a cukrok, de valamennyi szénhidrát ugyanúgy, tehát nem csak a csokoládé és a cukorka! - arra késztetik a szánkban és főként a fogak közvetlen közelében, a plakkban élő baktériumokat, hogy savat termeljenek. A sav hatására a fogzománc oldódik, folytonossága megszakad, lyuk képződik, amelyben a baktériumok immár akadálytalanul végezhetik pusztító munkájukat!

Ellenőrizzük, hogy nincs-e fogakon szuvasodásra utaló, eltávolíthatatlan sárgás-barna folt! Különösen a fognyak, a fogak közei és az örlő fogak rágófelszíni barázdái hajlamosak a szuvasodásra!

Fogínybetegségek, szájnyálkahártya-elváltozások

A szájüregi baktériumok olyan anyagokat is termelnek, melyek az íny irritációja révén, ínygyulladást okoznak. Ennek következtében az íny vörös, vérbő, vérzékeny lesz.

Az idő múlásával az íny lehúzódhat a fogakról, tasakok alakulhatnak ki a fog és az íny között, melyekbe még több baktérium rakódik, a tasak mélyebb lesz, a folyamat ördögi körré válik, kialakul a fogágy-betegség. A fogak mozgathatóak lesznek, a fog körüli csont elpusztul, a foghúzás marad az egyetlen megoldás.

A fogmosáskor vérző íny általában nem a túl erősen, vagy túl kemény fogkefével történő fogmosás következménye, hanem fogínybetegség jele.

A száj-nyálkahártyán is jelentkezhetnek elváltozások, melyek különböző múló fertőzések miatti hólyagok, pattanások, égési sérülések is lehetnek, de rosszindulatú betegséget is jelenthetnek.

Ellenőrizzük, hogy az ínyünk mindenhol egyformán egészséges színű-e vagy égő piros! Az ínynek rá kell simulnia a fognyakra, ha a többi foghoz képest felhúzódott vagy domború, kezelésre van szükség! Ha a száj nyálkahártyáján bárhol 2-3 nap alatt nem múló hólyagokra, sebekre leszünk figyelmesek, orvoshoz kell fordulnunk!

Rossz lehelet

Alvás után, vagy ha hosszan zárva tartottuk a szánkat, sokáig nem beszéltünk, bizony kellemetlen lehet a leheletünk. Ezt leszámítva azonban, ha csak nem ettünk valamilyen erős illatú ételt, bizonyos fajta sajtokat vagy foghagymás étket, leheletünk nem lehet kellemetlen szagú, a fogmosás el tudja űzni ezt a problémát. A helyes fogmosás mellett is gyorsan visszatérő és tartósan rossz szájszag mindig valamilyen szuvasodásra vagy fogínybetegségre vezethető vissza.

A tenyerébe lehelve mindenki maga is ellenőrizheti szája állapotát, de a kívülállók mégiscsak jobban érzik! Legjobb, ha megkérjük a hozzánk legközelebb álló embert, házastársat, szülőt, gyermeket, barátot, hogy ne féljen figyelmeztetni minket, ha bármi kellemetlent érezne! Fogmosás után tapogassuk végig az ínyt és a fogakat, az ujjunkat megszagolva nyomára bukkanhatunk a szájszagot okozó gócnak, amit mindenképpen meg kell mutatni fogorvosnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.