Meglepő problémát okozhat a vashiány

A szájzug berepedezése az egyik leggyakoribb ajkakat érintő probléma, melynek nagyon sok oka lehet. Szerencsére, általában nem jár súlyosabb szövődményekkel és gyógyszerekkel jól kezelhető, ám a kezelés hosszabb ideig is elhúzódhat.

A szájzug gyulladásos berepedezése (cheilitis angularis) egy elég gyakori, főleg az idősebb korosztályt érintő betegség, amelynek kialakulásában számos probléma szerepet játszhat, a gombás fertőzésektől a vitaminhiányon át a rossz szokásokig. A tünetei igen jellegzetesek: a száj egyik vagy mindkét sarkában nyílt sebnek tűnő, pirosas, fájdalmas sebek, hasadások, kirepedezések lehetnek.

Ezek a kiváltó októl függően különböző súlyosságúak lehetnek, időnként egyszerű bőrcafatnak tűnhetnek, máskor viszont a száj sarkán túl az ajkakat vagy az ajak melletti bőrt is érinthetik. A sebek időnként vérezhetnek is, és bizonyos fertőzéseknél a sebeken sárgás heg is képződhet, a krónikus gyulladásoknál pedig genny is ürülhet a sebből.

Hány baktérium van egy csókban?

4 tényező játszik szerepet

A betegség kialakulásánál négy nagy tényező játszhat szerepet, a nyál irritáló hatása, a felső ajak nem megfelelő elhelyezkedése, a túlságosan kiszáradt ajkak, illetve valamilyen mikroba, gomba, vírus vagy baktérium jelenléte. A száj szélének kisebesedése, kirepedezése általában legyengült immunrendszerű, vitaminhiányban szenvedő egyéneknél jelentkezik. A kialakulásának a kockázatát növeli a szájpenész (vagy az ezzel összefüggő krónikus betegségek), a rosszul beállított és rögzített műfogsor, az alultápláltság (illetve az ezzel összefüggő betegségek, például a felszívódási zavarok), bizonyos autoimmun betegségek, gyulladásos bélbetegségek, az érzékeny bőr és az ekcémára való hajlam. A kirepedezett szájszélnél a genetikának is nagy szerepe lehet. Bizonyos gyógyszerek is fokozzák a betegség kialakulásának esélyét. Azok hajlamosabbak lehetnek a száj szélének kirepedezésére, akik gyakran nyalogatják vagy harapdálják a szájukat.

szájzug kirepedezése
Nem biztos, hogy a hideg idő a bűnös a szájzug kirepedezése kapcsán. Fotó: getty Images

A szájzug kirepedezéséért nagyon sokszor valamilyen fertőzés a felelős, a leggyakrabban Candida albicans, Staphylococcus aureus, vagy ezek együttesen okozzák a kellemetlen tüneteket. Előfordulhat az is, hogy egyszerű ajakherpesz okozza a kirepedezést. Irritáció az esetek mintegy ötödében felelős a sebekért. A nyálban ugyanis olyan enzimek találhatóak (melyek egyébként az emésztést segítik), melyek sebesedést okozhatnak, ha túl hosszan érintkeznek egy-egy bőrfelülettel. Ha a száj állása valamiért megváltozik, például egy vagy több fog hiánya miatt, a nyál is jobban érintheti a száj sarkát, folyamatosan nyirkosan tartva és irritálva azt. Ez pedig könnyen sebesedést válthat ki. Ezért lehet, hogy a szájzug kirepedezése gyakori az idősebbeknél, azoknál, akiknek hiányoznak a fogai, illetve azoknál, akik fogpótlást, műfogsort viselnek.

Rossz szokások is okozhatják, hogy a száj sarka folyamatosan nyirkos és irritált: például a száj nyalogatása, harapdálása, az ujjszopás, a tollak végének rágcsálása stb. A túlzott nyáltermelődés, a szájon át történő lélegzetvétel (például krónikus orrdugulás következményeként) szintén fokozhatja a rizikót. Hideg, szeles vagy túl száraz időben, amikor a szánk alapvetően szárazabb, nagyobb az esélye a repedések megjelenésének, és az az önkéntelen szokás, hogy nyalogatjuk a szánkat, csak még rosszabbá teszi az ajkak állapotát. Bizonyos irritáló anyagok, krémek vagy ajakápolók is okozhatnak betegséget, például, ha lejárt szavatosságú terméket használunk.

Amikor hiányzik valami

A tápanyaghiányos állapotok közül többnek is lehet tünete a száj kirepedezése, ezek közé tartozik például a vashiány vagy a B-vitaminok hiánya. Ezeknek a hátterében lehet egyoldalú táplálkozás, alkoholizmus, de valamilyen felszívódási zavar, esetleg bélrendszeri betegség is.

Nagyon sok esetben a száj sarkának kirepedezése nem igényel semmilyen gyógykezelést, néhány napon belül magától is elmúlik. Súlyosabb esetekben természetesen a tünetek kiváltó okát kell megállapítani, és ehhez igazítani a terápiát, mely így jelenthet szájon tá szedhető gyógyszereket, vitaminokat, helyileg ható krémeket. Amennyiben a rosszul beállított fogpótlás okozza a szájzug kirepedezését, annak felülvizsgálata általában sikeresen megszünteti a panaszokat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra