A hasi elhízás veszélyei

Eleinte csak a nadrágot érezzük szűkebbnek, aztán a blúzok is feszülnek, majd megjelennek az első úszógumik... A súlygyarapodás folyamatát érdemes még csírájában elfojtani, mert minél jobban domborodik a hasunk, annál nagyobb kockázatnak tesszük ki egész szervezetünket.

A pluszkilóknak persze senki nem örül, de a kisebb súlyingadozások életünk velejárói - stresszes időszakokban, a téli hónapokban, szerelmi bánat esetén, vagy éppen a nagy érzelmek fellángolásakor is előfordulhat, hogy kicsit többet mutat a mérleg. De akkor honnan lehet tudni, hogy nem a szokásos egy-két kiló plusszal van dolgunk? - A súlygyarapodás legfőbb okozója, ha tartósan pozitív az energiaegyenletünk, vagyis több energiát viszünk be, mint amennyit szervezetünk felhasznál.

A testtömegindex (BMI) segítségével otthon is bárki egyszerűen kiszámolhatja és nyomon követheti, hogy a normál tápláltsági kategóriába esik, netán túlsúlyos vagy elhízott. Ehhez a kilogrammban mért testtömegünket kell elosztani a méterben mért testmagasságunk négyzetével - magyarázza dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos. Mint megtudtuk, a manapság igen elterjedt "nyugati életmód", azaz az egészségtelen táplálkozási szokások, az inaktív, ülő életvitel, a sok stressz és az alváshiány mind elősegítik a hízást, azt azonban, hogy a felszedett kilók végül hol kötnek ki, elsősorban a genetika és a hormonális hatások befolyásolják.

- Normál testsúly mellett is megfigyelhető, hogy kinek melyik testrészére raktározódik a zsírfelesleg, ami leggyakrabban a has területe. Két szintén nagyon egyszerűen elvégezhető méréssel járhatunk utána, hogy mi is a hasunkra hízunk-e. Az egyik mutató a haskörfogat (a csípő és a bordák közt félúton mért érték), ami nők esetében 80 cm alatt, míg férfiaknál 94 cm alatt tekinthető jónak. A másik mutató a derék-csípő hányados, ami egyben a testalkatunk megítélésében is segít. Ehhez a haskörfogatunkat kell elosztani a csípőkörfogatunkkal, ami nők esetében 0,85, férfiaknál pedig 0,9 fölött jelez hasi típusú zsírlerakódást.

A hasi elhízástól nehezebb megszabadulni

A hasi elhízástól nehezebb megszabadulni

Nem csak esztétikai probléma

A köznyelvben csak sörhasként emlegetett hasi elhízás nem csak az öltözködést nehezíti meg, és bár a hölgyek legtöbbször a tükörben viszontlátott alakjukkal elégedetlenek, a hasi zsírpárnák ennél jóval nagyobb veszélyeket rejtegetnek a szervezet egészére nézve.

- A hasi zsírfelesleg kiemelten növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, így hajlamosíthat magas vérnyomásra, szívpanaszokra, agyvérzésre, de ugyanígy hozzájárulhat a szénhidrát-anyagcserezavarok, a magas koleszterinszint és az epebetegségek kialakulásához. A hasüregi, úgynevezett zsigeri (viszcerális) zsírfelhalmozódás ezen túl légzési és alvászavarokat, vizelettartási panaszokat és meddőségi problémákat okozhat. Az alma típusú elhízás bizonyítottan kapcsolatban hozható továbbá egyes daganatos betegségekkel, így például a nyelőcső-, máj-, epehólyag-, vékony- és vastagbélrákkal, valamint a prosztata- és (menopauza után különösen) emlőrák kockázatát is fokozza - árulja el szakértőnk.

Könnyen jön, nehezen megy

A felsorolt rizikók testsúlycsökkenéssel szerencsére mérsékelhetők, ám a makacsul ragaszkodó zsírpárnák miatt a fogyás jól összeállított diéta és rendszeres testmozgás mellett sem mindig egyszerű. - A fogyókúra általános hatást gyakorol a szervezetre, vagyis hiába szeretnénk célzottan a hastájéki plusztól megszabadulni, a bőr alatti zsírréteg (ami a hosszú távú zsírraktározás helye) csak akkor kezd eltűnni, ha már minden más helyről leadtuk a felesleget. A jó hír azonban, hogy az egészségügyi kockázatokat tekintve rizikósabb hasüregen belüli zsírtömeg a táplálkozás megváltoztatásával hatékonyan csökkenthető - hívja fel a figyelmet dr. Gajdács Ágnes.

Vagyis hiába a sorozatokban végzett hasizomgyakorlatok, pusztán ezektől még nem lesz laposabb hasunk, legfeljebb edzett hasizmaink a zsírraktárak alatt. Szakértőnk szerint a hasi zsírpárnák eltüntetésére helyi megoldást kell keresni, ilyen például az elektrolipolízis, melynek segítségével célzottan szabadulhatunk meg a problémás zsírraktáraktól.

Ha már minden fogyókúrás csodaszert kipróbált, de a hasi zsírpárnáktól mégsem sikerült megszabadulnia, akkor érdemes inkább a tudományt segítségül hívni. Az alábbiakban öt, tényeken alapuló módszert vettünk sorra, amely bizonyítottan segít. Részletekért kattintson !

Határértékek

Támad a stresszpocak

Nem véletlen, hogy a különösen stresszes időszakokban , például egyre tornyosuló munkahelyi feladatok vagy párkapcsolati zűrök idején megnő a nassolási vágyunk. A feszültség okozta magasabb kalóriabevitel kutatások szerint evolúciós mintáinkra vezethető vissza - stresszhelyzetben a szervezet "vészhelyzeti" üzemmódba kapcsol és tartalékolni kezd, ezért az ilyenkor felszabaduló hormonok miatt megnő az étvágyunk. És hogy miért pont a hasra vándorolnak a pluszkilók? Mert így tudnak a legközelebb helyezkedni a májhoz, ahonnan a szervezet szükség esetén a leggyorsabban képes felhasználható energiává alakítani a zsírraktárokat.

Hasi elhízás = depresszió?

Egy holland kutatás arra a meglepő eredményre jutott, hogy a zsigeri zsírfelesleg hajlamosíthat a depresszióra . Az öt éven át folyó kutatás végére a vizsgált, testtömegindexük alapján túlsúlyos, illetve elhízott alanyok 40 százalékánál jelentkeztek depressziós tünetek. Ennek oka valószínűleg a hormonháztartás megváltozásában keresendő, a depresszióval járó magasabb kortizolszint ugyanis aktiválja a hízásért felelős hormonokat, miközben akadályozza a hasüregen belüli zsírraktárak leadását.

Tudta-e? Míg a férfiak közel 100 százaléka hajlamos a hasi zsírgyarapodásra, a nőknek mindössze egyharmada tartozik ebbe a kategóriába. A hölgyek maradék kétharmada azonban a menopauza közeledtével "csoportváltóvá" válik, és a 35-36. életévük után nekik is számolniuk kell a hastájékon megjelenő párnácskákkal. Nők Lapja Egészség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra