Ahhoz, hogy megfelelő egészséggel vágjunk neki az öregedésnek , sokkal fontosabb, hogy a testzsír megfelelő legyen, mint az, hogy mit mutat a mérleg. De fiatal korban sem mindegy, miből tevődik össze a testsúly, hiszen több felmérés is azt bizonyítja, a nem kellően fitt fiataloknál sokkal könnyebben alakul ki később például diabétesz.
Az utóbbi időben az emberek számára az egyik legfontosabb mérőszám a testtömeg-index , azaz a BMI lett. A súly és a testmagasság kapcsolatából kiszámítható mértékegység valóban hasznos, hogy megállapítsuk, túlsúlyosak, netán kövérek vagyunk-e, ami sok betegség elkerülése miatt fontos, de azért ez a szám sem biztos, hogy megnyugvásra ad okot.
Az izom nehezebb, mint a zsír, ezért a BMI-kalkulátor néha csalóka lehet Az izmok és a zsír kapcsolata ad választ a régóta létező paradoxonra, miszerint a hosszú élet esélyét növeli, ha idősebb korban az ember kicsit túlsúlyos . Dr. William Leslie, a Manitoba egyetemről úgy véli, ez valóban így van, de csak ha a túlsúlyt nem a zsír okozza. Ugyanis ha a testtömeg 36-38 százalékánál több a testzsír tömege, akkor már sokkal valószínűbb a korai halál. Ugyanígy veszélyes természetesen az is, ha valaki kórosan sovány öregségére.
Léteznek módszerek arra, hogy megállapítsuk, testtömegünk mekkora hányadát adja ki a zsír, de a legjobb megoldás, ha rendszeresen edzünk és odafigyelünk az étkezésre már egészen fiatal kortól.
Forrás: NBC