A természet gyógyít

A növények gyógyászati célra történő felhasználása napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A növényi részekből előállított készítmények gyakran alkalmazott szerek számos krónikus betegség gyógyításában, a közérzeti panaszok enyhítésében.

A gyógynövények "csodaereje"

A gyógynövényekkel történő orvoslás az ősidőkre nyúlik vissza. Az egyes növényi részekből készült kivonatok használatával számos kórkép sikeresen kezelhető a meghűléses megbetegedésektől a gyomorbántalmakon át az ízületi panaszokig. A gyógynövények kisgyermekkortól jelen vannak életünkben: Ki ne emlékezne a kamillás inhalálásokra, a körömvirággal való sebgyógyításokra, a köményes-ánizsos megkönnyebbülésekre, a hársfa, a bodzavirág és csipkebogyó tea ízére. Idős korban sokszor segít a levendula virágból, rozmaring levélből nyert illóolajok alkalmazása a reumatikus bántalmak, ízületi fájdalmak csökkentésében és a csalánlevél, a mezei zsurló hajtása a vizeletmennyiség növelésében. A jó étvágyat és a könnyebb emésztést a keserű ízű növényi részekből - ezerjófű-, a benedekfű hajtásából, az angyalgyökér föld alatti részeiből, a tárnicsgyökérből - készített italok étkezések előtti fogyasztása biztosítja.

A gyógynövény-terápia megoldást kínál továbbá

  • enyhébb húgyúti fertőzések esetén (medveszőlőlevél),
  • kisebb zúzódások, vérömlenyek kiegészítő kezelésére (árnikavirág),
  • májvédelemre (a máriatövisből elkülönített szilimarin),
  • alvászavarok, stresszhelyzetek mérséklésére (a citromfűlevél, komlóvirág, macskagyökér),
  • a megfázásos megbetegedésekben a nyák oldására (a fátyolvirág, a szappanfű és a kankalingyökér),
  • a depressziós állapotok rendezésére (az orbáncfű hajtása),
  • a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteinek mérséklésére (a tökmagolaj és a csalángyökér),
  • a visszérgyulladások kezelésére (a vadgesztenye, a fokhagyma),
  • a székrekedés rendezésére (az antrakinon tartalmú szenna, aloe, kutyabenge, rebarbara és a ricinusolaj),
  • a sebek, felfekvések és fekélyek gyógyítására (a körömvirág és a kamilla virágzata).

Vigyázat: Nem mindig veszélytelen

A gyógynövények használatának kedveltsége több okra vezethető vissza. A népi gyógyászat által alkalmazott növényi gyógymódok számos, hosszú ideig fennálló betegség esetén jótékony hatásúnak bizonyultak. A könnyebb hozzáférhetőség, "a természetesség" és az évszázados tapasztalat, hagyomány sokaknak jelent garanciát a gyógyulásra. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy bizonyos gyógynövényekben előforduló anyagok a szervezetre ártalmasak, sőt közülük egyesek mérgező tulajdonsággal rendelkeznek. Ilyen anyagok az őszi kikerics magjában megtalálható kolchicin, a nadragulyában lévő atropin, az ebvész magjában a sztrichnin és a gyöngyvirágban, a gyűszűvirágban előforduló szteroid glikozidok.

Számos növényi eredetű, enyhébb hatású hatóanyag krónikus vagy az előírt adagnál nagyobb dózisban történő alkalmazása során igen súlyos mellékhatások alakulhatnak ki. A zsályalevél, a medveszőlőlevél, a kutyabengekéreg, a fehérüröm hajtás és a boróka tobozbogyó csak néhány azon növényi részek közül, amelyek krónikus használata nem ajánlott.

Gyógynövény terápia speciális betegcsoportokban

A terhességben, szoptatás ideje alatt ugyanazok az óvatossági irányelvek vonatkoznak a növényi eredetű szerek alkalmazására, mint a törzskönyvezett gyógyszerkészítmények szedésére. Kisgyermekek esetén is külön elővigyázatosság szükséges, példaként az antrakinont tartalmazó hashajtó növények belsőleg történő használatát említhetjük, amit 12 éves kor alatt a szakirodalmi források nem javasolnak.

Súlyos megbetegedések fennállása esetén a gyógynövény terápia alkalmazása előtt kérje kezelőorvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét. Belső vérzések, cukorbetegség, gyomor- és nyombélfekély, magas vérnyomás, migrén, bélszűkület, lázzal járó akut megbetegedések, krónikus vesebetegség és szívműködési zavarok nem kezelhetők kizárólag növényi eredetű gyógyhatású termékekkel, azonban a gyógynövényi részekből készült szerek orvosi felügyelettel a klasszikus gyógyszeres terápia mellett kiváló kiegészítő szerepet tölthetnek be a beteg gyógyszerelésében.

Gyakran előforduló mellékhatások közé sorolható a szeszkviterpén tartalmú növényi részek alkalmazása során fellépő allergiás reakció leginkább bőrgyulladás formájában. A kamilla- és az árnikavirágot tartalmazó kenőcsök, krémek, borogatások után jelentkező bőrpír, gyulladás figyelmeztető tünet, ilyen esetekben a növényt a beteg többé már nem használhatja.

Amit mindenképp tudni kell

Útmutató a gyógynövények használatához

  1. Ha a betegtájékoztatóban a növényi eredetű készítmény külsőleg történő alkalmazását írják elő, akkor azt ne használjuk belsőleg a hatás fokozása érdekében. Az árnika külsőleg sokoldalú gyógyír, de tea formájában történő elfogyasztásának súlyos mellékhatásai lehetnek.
  2. Ne essünk abba a hibába, hogy a külsőleg felvitt növényi részek hatóanyagai nem szívódhatnak fel. A fekete nadálytő olyan alkaloidokat tartalmaz, amelyeknek a hosszú távú használata a potenciális májkárosító és rákkeltő hatás miatt még külsőleg sem javasolt.
  3. A szívre ható glikozidok, a mákból elkülönített alkaloidok, a nadragulyából nyert atropin gyári gyógyszerkészítmények hatóanyagául szolgálnak. Ezek erős hatású szerek, a gyógyszergyári készítés során a hatóanyag-tartalmuk mindvégig ellenőrzött, és orvosi monitorozás mellett biztonsággal alkalmazhatóak betegségek gyógyítására. A fenti hatóanyagok gyógynövényből házilag történő izolálása vagy feldolgozása, egyéni felhasználása nemcsak életet veszélyeztető állapot kialakulását idézheti elő, hanem egyes esetekben törvénnyel ütköző cselekedet.
  4. A homeopátiás gyakorlatban számos gyógynövényt illetve növényi részt használnak föl. A hatóanyagokat a homeopátiás készítmények kis mennyiségben tartalmazzák, így ezek a szerek szinte mellékhatás nélküliek, hozzászokás nem alakul ki, a klasszikus gyógyszeres terápia mellett is használhatók, betegségek megelőzésére és gyermekgyógyászati célokra is eredményesen alkalmazhatóak.
  5. Akut megbetegedés esetén forduljunk szakorvoshoz. A betegség súlyosságától függően a kezelőorvos által előírt gyógyszeres terápia kiegészítéseként a gyógynövénnyel történő kezelés csak orvosi, gyógyszerészi konzultációt követően történjen meg. Egyes gyógynövények ugyanis befolyásolhatják a szedett gyógyszerek felszívódását, így azok hatásukat nem a kívánt mértékben fogják kifejteni.

Végezetül

Gyógynövény-leírásainkban részletes tájékoztatást adunk a legismertebb és legközkedveltebb növényi eredetű gyógyhatású készítmények összetevőinek hatásáról, gyógyászati felhasználási lehetőségeiről. A "Figyelmeztetés" rovatban az előforduló mellékhatásokat és ellenjavallatokat tüntettük föl. Összefoglalónk a legújabb tudományos eredmények felhasználásával készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.