Kutyatej, spenót, nadálytő: rákgyógyszerek is lehetnek

Számos reményteli, a gyógyíthatatlan betegségek szempontjából biztató kutatást végeznek a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészei. Ezeket az eredményeket most a gyógynövénykutatók egyik legnagyobb nemzetközi kongresszusán ismerhette meg a szakma.

Kutyatej, spenót és feketenadálytő - egyebek mellett ezeket a növényeket is vizsgálják a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének kutatói, akik elsősorban olyan természetes vegyületeket keresnek, amelyek gátolják a tumorsejtek szaporodását. A szegedi kutatók már eddig is mintegy 200 új természetes vegyületet fedeztek fel, van közöttük olyan, amely ma már az USA-ban és az EU-ban is törzskönyvezett gyógyszer előállítását alapozta meg, méghozzá a keratózis, vagyis a bőr tumoros elváltozását megelőző állapot kezelésére.

A kutyatej (Euphorbia) nem összekeverendő a népi nyelvben sokszor kutyatejjel illetett gyermekláncfűvel vagy pitypanggal! A kutyatejfélék családja óriási, több mint 5000 fajjal rendelkezik, van köztük fa, lián, pozsgás növény is, és még csak nem is hasonlítanak a gyermekláncfűre ! A Budapesten megrendezett konferencián a kutatók egyebek mellett beszámoltak a daganatellenes hatású növényekkel valamint a növényi szteroidokkal kapcsolatos kutatási eredményeikről, és a gombaellenes hatású, növényi eredetű élelmiszer-adalékokkal végzett kísérletekről is.

A szegedi kutatók eredményei biztatóak a ma még gyógyíthatatlan betegségekben szenvedők számára. Az intézet hagyományosan növényi hatóanyagok kinyerésével és azonosításával is foglalkozik, kiemelten a hazai növényi flóra fajaiból végzik növényi anyagok izolálását, szerkezet-meghatározását és tumorellenes, valamint rákos sejtek gyógyszerfelhalmozását elősegítő hatásuk vizsgálatát.

Hogy csak néhány jelentős eredményt említsünk: a kutyatej vizsgálata során olyan anyagokat azonosítottak, amelyek a szív- és érrendszeri megbetegedésekben szenvedők gyógyításához járulhatnak hozzá.

Egyes gyógynövények akár a rák ellenszerei is lehetnek!

A feketenadálytő vizsgálata során is eredményt mutathatnak fel. Köztudottan ez a növény májkárosító vegyületeket is termel, ezért szájon át nem alkalmazható. Kételyek merültek fel a bőrön át való használatával kapcsolatban. Az SZTE Farmakognóziai Intézetének munkatársai által kidolgozott analitikai módszer és az emberi bőrön alkalmazott felszívódási vizsgálatok viszont tisztázták, hogy rendeltetésszerű használat esetén nem jelentenek veszélyt a fogyasztóra a fekete nadálytőből előállított, ellenőrzött minőségű készítmények.

A máriatövis és annak hatóanyaga, a szilimarin a rézanyagcsere-zavarral járó Wilson-kórban szenvedők számára is biztonságos termékek előállítását teszi lehetővé.

A Budapesti Kongresszusi Központban a gyógynövény- és természetes anyagkutatás legújabb eredményeit augusztus 23. és 27. között mutatták be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra