Mire jó a boróka?

A néphiedelem szerint a boróka segít elűzni a gonoszt, de valójában több betegséget is távol tart a fekete bogyó.

A közönséges boróka igen mutatós, tűleveles örökzöld cserje vagy fácska, amin többféle színű, gömbölyded terméseket látni különböző érési állapotukban. A halványzöldek a legfrissebbek, ezek 2-3 év alatt érnek be, először bordóra, majd kékes-szürkés-barnás fényes színűre váltva. A termés illata a terpentinre emlékeztet. Érett bogyóit, aromás gyantás fáját és leveleit évszázadok óta használják a népi gyógyászatban. A fanyar, édeskés-kesernyés termését fűszerként frissen vagy szárítva, egészben vagy őrölve használják - különösen a vadhúsokhoz. Kellemes illata miatt húsok füstöléséhez is kitűnő, de szeszes italokat is fűszereznek vele (például gin, borovicska).

Házi vitaminbombák erdei bogyókból Csak mert elmúlt a nyár, még nem kell lemondanunk az erdő-mező ehető vadnövényeiről. Sőt a legtöbb ízletes, befőzésre alkalmas bogyó ősszel terem. Szedjük és együk a vitaminokban, ásványi anyagokban dús terméseket, íme néhány tipp elkészítésükre !

A borókát évszázadok óta használják a népi gyógyászatban
A borókát évszázadok óta használják a népi gyógyászatban.

A boróka kiváló vitaminforrás

Érett, sötétszínű bogyója 1-3 százalék illóolajat (terpinén-4-olt, pinént, szabinént) tartalmaz, illetve flavonoidokat, katechin cseranyagokat, invert cukrokat és friss állapotban sok C-vitamint , aminek jelentős része a szárítás során azonban elbomlik. Illóolaja, a termés forrázata, tinktúrája növeli a vese folyadékszűrő képességét, ezáltal vízhajtó hatású, vese- és epekőoldó, továbbá enyhe - többek között húgyúti -görcsoldó és fertőtlenítő is. Mindazonáltal, nagy mennyiségben irritálhatja a veséket, emiatt veseproblémák esetén kerülni kell a fogyasztását, akárcsak terhesség alatt méhösszehúzó hatása miatt.

Bedörzsölve serkenti a vérkeringést, méregteleníti a szervezetet, reumás, köszvényes és egyéb ízületi panaszokat jól lehet kezelni vele, fájdalomcsillapító, izomgörcsoldó hatású, hatékonyan javítja az ödémás állapotokat. Mivel szabályozza a faggyúmirigyek működését, a kozmetikában főként gyulladt, zsíros bőrre használják, de a narancsbőr ellen is hatásos anyagcsere-serkentő hatása révén. A seprű- vagy visszeres lábak ápolásához is alkalmazzák. A fájából kinyert kátrányát gyógyszappanok, kenőcsök, szeszes oldatokhoz adagolják.

Gyakori alkotórésze a légzőszervi megbetegedések elleni teakeverékeknek. Bogyóiból speciális gyógylekvár is készíthető, amit epe- és veseműködés-serkentő szerként fogyasztanak, valamint pálinkát is főznek belőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +1 °C
Minimum: -3 °C

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös időre számíthatunk, csupán kisebb körzetekben és csak átmenetileg lehet szakadozottabb a felhőzet. Már csak néhol lehet jelentéktelen csapadék. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön -2 és +4 fok között várható. Késő este többnyire -4 és +1 fok közötti értékeket mérhetünk. Az időjárásváltozásért egy magassági hidegörvény a felelős, amelynek érkezése az arra érzékenyek körében hidegfronti hatást fejthet ki.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra