Természetes nyugtató: a macskagyökér

Mire a növény a valerián nevet megkapta, a korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték.

Hosszú patikai pályafutásom során, nem találkoztam olyan emberrel, aki a macskagyökérfű szagát akárcsak az elviselhető szóval illette volna. A macskagyökér ugyanis kiállhatatlanul büdös. A növény a Valeriana nevet csak a X. század körül kapta, a latin valere (erős) szóból származik.

Régtől ismert

Az ókorban a macskagyökérfüvet Galenus emésztést serkentőként javasolta, Dioszkoridész vizelethajtónak és mérgezések ellenszerének, Plinius pedig fájdalomcsillapító hatást vélt benne felfedezni. Mire a növény a valerián nevet megkapta, a korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték.

A híres bingeni Hildegard rendfőnöknő főleg nyugtatónak és altatónak alkalmazta. A középkorban a skótok nem tartották gyógyító hatásúnak azt a főzetet, amelyikben nem volt macskagyökérfű. A XVIII. századi európai gyógynövényszakértők a macskagyökeret emésztésserkentőként, valamint a hisztéria és a menstruációs tünetek kezelésére ajánlották.

A XIX. századi herbalisták szerint a valeriána kiváló nyugtató az epilepszia és az enyhe görcsök, valamint a hipochondria ellen.

A macskagyökér híres nyugtató hatásáról

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A macskagyökér híres nyugtató hatásáról

Kellemetlen ízű, de hasznos

A macskagyökér (Valeriana officinalis L.) a macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozó, nyirkos, lápos réteken előforduló, de erdőkben, szakadékos, partos helyeken is megtermő évelő növény. Július-augusztusban virágzik. A magas szárú, erős illatú növény levelei páratlanul összetettek, lándzsásak vagy elliptikusak, durván fogazottak. Virágzata a szár tetején szétterül, erősen elágazik, dús bogernyőjű. A virágok aprók, fehérek vagy piroslók. A gyökértörzs termeli a gyógyhatású radixot.

Hatóanyagai: illóolajok, alkaloidák, szerves savak, cukrok, keményítő, csersav. A növény nyugtató hatású vegyületcsoportot is tartalmaz, amely a gyökérben a legmagasabb koncentrációjú. A belőle készülő nyugtatók nagy része vizes alapú, vagyis a vegyületeket csak nyomokban tartalmazza. A gyökér igen kellemetlen ízű, de cukorral, mézzel és citrommal ízesíthető, illetve más gyógyfüvekkel keverhető.

Álmatlanság ellen is nagyra becsült gyógyszer, különösen, ha ideges kimerültség és szellemi túlterhelés a rossz alvás oka. Teája enyhén izzasztó, vizelethajtó, idegnyugtatásra igen értékes szer. Szívnyugtató, így elsősorban a szív ideges zavarainál, gyomorgörcsnél , gyomorbajnál, fejfájásnál alkalmazzák sikerrel. Kitűnő idegnyugtató a klimaxban.

A citromfű is számos jó tulajdonsággal rendelkezik, többek között nyugtató hatása is ismert. Kattintson és tudjon meg többet erről a gyógynövényről!

A szintetikus gyógyszerek közt még a legenyhébb nyugtató is tompítja a központi idegrendszert. A macskagyökér amellett, hogy nyugtat, fokozza a koncentrálóképességet is.

Mellékhatások

Állandóan, folytonosan használni, valamint nagyobb adagokat bevenni a macskagyökérből nem szabad, mert rontja az emésztést , sőt állandó émelygést, fejfájást is okozhat.

/p>A macskagyökér az orvos kezében igen értékes szer. A várandós, illetve a szoptató kismamáknak azonban nem ajánlott, és két év alatti kisgyermek se kapjon ilyen készítményt.

Gyógyszermennyiségben csak orvossal megbeszélve ajánlják. A kedvezőtlen mellékhatásokról feltétlenül tájékoztassuk az orvost, és arról is, ha a panaszok a macskagyökér alkalmazását követő két hét során nem javulnának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.