Torma: ízületi panaszokra és megfázás kezelésére

A torma csípős, erős illatú növény, melyet főként reszelve ismerünk. Mivel rengeteg pozitív tulajdonsággal bír, érdemes jobban megszeretni, és változatosabban felhasználni.

A torma a mustár közvetlen rokona, leginkább fűszerként, ízesítőként használt reszelt gyökerét ismerjük. Elsősorban Kelet-, Közép-európai eredetű növény, ma már egész Európában elterjedt. Főként a vizes területeket kedveli, így a kertekben is érdemes úgy ültetni, hogy sok csapadék érje, meghálálja a gondoskodást és gyorsan szaporodik.

Élettani hatásai

A torma gyökere nagy mennyiségű szinigrin nevű anyagot tartalmaz, ami mirozináz enzim hatására allil-izotiocianáttá alakul és ez adja a torma erős, maró ízét. Emellett az allil-izotiocianát erős gombaölő és antibakteriális hatású, így a torma vírusos időszakokban remek gyógyszer lehet. Káliumban és C-vitaminban is gazdag, emellett tartalmaz még nátriumot, magnéziumot, kalciumot, más ásványi anyagokat, flavont, mustárolajat, szinigrint, glikozidokat.

A tormában lévő glukozinolát erősíti a májat méregtelenítő munkájában. Vese- és húgyúti fertőzések ellen nagyon hatásos, valamint bronchitis kezelésére, felső légúti betegségekre és köhögésre is gyógyír. Magas rosttartalma miatt tisztítja a bélcsatornát, bélféregűző hatású is. Javítja az étvágyat is, hiszen serkenti a gyomor és az egész emésztőtraktus nyálkahártyáját.

torma
Az emésztésünkre is jó hatással lehet a torma. Fotó: iStock

Hogyan használjuk?

Külsőleg is remekül alkalmazható borogatásként. Elsősorban reumás panaszokra, fej- és fogfájásra, idegzsábára használják. Forrázatát immunerősítésre is használhatjuk. Ehhez forraljunk fel 5 evőkanál vizet, 5 evőkanál mézzel és 1 evőkanál frissen reszelt tormával. Naponta 5 teáskanálnyit fogyasszunk belőle.

Szirup készítéséhez 5 evőkanál vizet, ugyanennyi mézet, 1 evőkanál aprított hagymát és 1 evőkanál frissen reszelt tormát forraljunk fel. Napi 3 evőkanálnyit fogyasszunk belőle.

Belső használatra is kiváló, ehhez egyenlő arányban keverjünk össze frissen reszelt tormát mézzel. Napi 1 evőkanál javasolt.

Ha ízületi panaszokra használnánk, keverjünk össze frissen reszelt tormát 4 evőkanál sovány túróval, kenjük be a fájós területet 1/2 cm vastagon, majd 10 perc múlva mossuk le.

A tormából készült borogatás asztma, fejfájás, fogfájás ellenszere lehet. Ehhez reszeljünk tormát és kenjük lenvászonra egy kés segítségével, azonban vigyázzunk, hogy 10 percnél hosszabb ideig ne hagyjuk a bőrön, mert rendkívül irritáló hatású.

Rovarcsípés esetén kenjük a reszelt tormát az érintett bőrfelületre, és enyhén dörzsöljük be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra