I-es típusú diabétesz: megfelelő étrenddel megelőzhető

Az aminosavban és zsírsavban gazdag étrend segíthet megőrizni az inzulinfunkciót - veti fel a Diabetes Care legutóbbi számában megjelent tanulmány.

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun folyamat, melynek során a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a vércukor szabályozásában alapvető inzulin nevű hormont előállító sejteket. Az Észak-Karolina Egyetem munkatársai újonnan diagnosztizált cukorbetegekkel foglalkoztak, és arra a következtetésre jutottak, hogy a megfelelő étrend segítségével az inzulintermelés további két évig tartható fenn, ezáltal csökkentve a szükséges hormoninjekciók mennyiségét.

A titok az omega-3 zsírsavakban és a leucin nevű aminosavban rejlik, ugyanis ezen anyagok bevitele összefüggést mutat a megfelelő cukorszabályozást jelző C-peptid szintjével. A felfedezés jelentősége, hogy az inzulin megfelelő szinten való tartása segíthet mind a nem megfelelő vércukor-szabályozás, mind a kezelés okozta szövődmények elkerülésében.

A leucint nagy mennyiségben hústermékek, szója, tojás, mogyorófélék, és teljes kiőrlésű készítmények tartalmazzák, míg omega-3 zsírsavak a halételekben, leginkább a lazacban fordul elő.

Elizabeth Mayer-Davis és munkatársai következtetéseiket mintegy 1300 fiatal beteg (az 1-es típusú cukorbetegség általában gyermekkorban, vagy fiatalkorban jelentkezik) egészségügyi adatainak kielemzése alapján vonták le. A cukorbetegség felismerésétől kezdve átlagosan 10 hónap telt el, és ezt követő két évben vizsgálták az étrendi tényezők cukorszabályozásra kifejtett hatását.

Az étrend részleteit a szülőktől sikerült megtudni, emellett vérmintákból mérték a szervezet több tápanyagának szintjét, illetve az inzulintermeléshez szorosan köthető C-peptid termelését. Az eredmények szerint a leucin és az omega-3 zsírsavak bevitele igen szoros összefüggést mutatott a C-peptid szintjével. Mindazonáltal egyelőre még nem lehet tudni, hogy a gyakoribb 2-es típusú cukorbetegségben is hatásos-e az étrendi módosítás, bár rendelkezésre állnak ígéretes állatkísérletek eredményei.

Az inzulin a hasnyálmirigy belső elválasztású részében, az ún. Langerhans-szigetek béta-sejtjeiben termelődő fehérjetermészetű hormon, amely sokirányú anyagcserehatással rendelkezik, melyek egyaránt érintik a szénhidrát-, a fehérje- és a zsíranyagcserét. A szénhidrát-anyagcserét érintő hatásai összességében vércukorcsökkenést eredményeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +3 °C

Az ország északi, északkeleti felén nagy területen marad erősen felhős vagy borult az ég. Másutt a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap, majd délutántól már a Dunántúlon is erőteljes felhősödés valószínű. Elsősorban az északkeleti, keleti harmadban, később nyugatabbra is növekvő eséllyel lehet számítani gyenge esőre, záporra. Sokfelé megerősödik, az Észak-Dunántúlon, a főváros környékén olykor viharossá fokozódik az északnyugati, északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 23 fok között várható, de az északkeleti negyedben ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál válthat ki kellemetlen üneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra