A mediterrán népek étrendje és életmódja valóban példaértékű. A friss zöldségekben, gyümölcsökben, valamint olajos magvakban és halakban gazdag étkezésük, és pozitív életszemléletük tette őket a WHO szerint a világ legegészségesebb térségévé. Itt a legmagasabb a lakosság átlagéletkora , míg a szív- és érrendszeri problémák és a daganatos betegségek száma alacsonynak mondható. Mindez épp ellenkezője a magyarországi egészségügyi statisztikáknak. Következzék hát néhány nyomos ok, amiért érdemes erre az étrendre átállni.
1. Meglepetés! Nem számoljuk a kalóriákat!
A mediterrán étrendben nem számoljuk a kalóriákat, és nem kell mellőznünk nagyobb élelmiszercsoportokat. Ehelyett hangsúlyt kap a rossz zsírok jó zsírokra való cseréje – vaj helyett olívaolaj, vörös húsok helyett hal vagy baromfihús, a cukros, tetszetős desszertek helyett friss zöldség –, illetve az étkezés ízekben gazdag alapjai: a zöldségek és a babfélék. A diófélék is a fő tartópillérek közé tartoznak, de magunknak kell meghúzni a mértéket, ne legyen napi egy maréknyinál több. Teljes kiőrlésű kenyeret kell enni, és mérsékelt mennyiségben bort inni.
2. Az étel igazán friss legyen
Ha úgy eszünk, ahogy a földközi-tengeri népek szoktak, akkor nem kószálunk a fagyasztott élelmiszerek sorai között, vagy nem találunk rá az autós gyorséttermekre . A középpontban a friss, szezonális ételek állnak egyszerű, ínycsiklandó módon elkészítve.
3. Lehet kenyeret enni
Válasszunk teljes értékű gabonát, ami a mediterrán étrend legfontosabb alapanyaga. A kenyér (és a tészta) teljes kiőrlésű lisztből készül, több fehérjét és ásványi anyagot tartalmaz, és általában egészségesebb, mint a fehér lisztfélék, ami azt jelenti, hogy nem okoz kiugró vércukorszintet, majd zuhanást.
4. A zsír nem tilos
A jó fajta zsír a mediterrán étrend másik legfontosabb alapanyaga. Hogy mi számít jónak? A diófélékben található zsír és az olívaolaj, amelyek nem telített zsírok és nem transzzsírok, amiket a feldolgozott élelmiszerekbe rejtenek. Ezek a zsiradékok nemcsak jó ízt adnak, de segítenek a betegségek elleni küzdelemben is, a cukorbetegségtől a rákig.
5. Finom fűszerek
A mediterrán gyógy- és fűszernövények – babérlevél, koriander, rozmaring, fokhagyma , bors és fahéj – olyan gazdag ízt adnak, hogy nem kell a sószóróért nyúlni. A legtöbbnek egészségügyi előnyei is vannak, így például a koriander és a rozmaring betegségűző antioxidánsokat és tápanyagokat tartalmaz.
6. Lehet bort inni
Sok mediterrán országban az ételekhez bort inni természetes dolog, ahol az étkezéseket gyakran kényelmesebben és társaságban költik el. A bor nemcsak a vacsorán segíthet ellazulni, de naponta egy pohárral a nőknek, két pohárral a férfiaknak a szív egészségét és a hosszú élet előnyeit nyújthatja. A Földközi-tenger lakói a vöröset választják, és talán egészségesebb, de a fehér is finom. (A cukormentes szőlőlé is rendben van.)
7. Nem érzünk éhséget
A mediterrán étrendben gazdag ízű ételeket ehetünk, például sült édesburgonyát és humuszt (próbáljuk ki a babkrémet is). Mindkettőt lassan emésztjük, tehát hosszabb ideig tart a jóllakottság érzése. Az éhség nem probléma, lehet diófélét, olívabogyót vagy kockákra vágott zsírszegény sajtot rágcsálni, amikor ránk tör az ellenállhatatlan vágy. A feta és a halloumi sajt kevésbé zsíros, mint a cheddar, viszont dús és ízletes.
8. Lehet fogyni
Azt gondolnánk, hogy valami csodának kell a fogyáshoz bekövetkezni, ha dióféléket, sajtot és olajokat eszünk. De ezekkel a kifejezetten mediterrán alapanyagokkal (és a lassú evéssel) teltnek és elégedettnek érezzük magunkat, és ez segít a diétát betartani. A rendszeres fizikai tevékenység hozzájárul az egészséges testsúlyhoz , és szintén nagyon fontos része az életmódnak.
9. A szívünk meg fogja köszönni
A mediterrán étrendben majdnem minden jó a szívnek. Az olívaolaj és a diófélék segítenek csökkenteni a rossz koleszterint. A gyümölcsök, zöldségek és a babfélék segítenek az artériákat kitisztítani. A halak segítenek csökkenteni a trigliceridszintet és a vérnyomást. Sőt, a napi egy pohár bor is jó a szívünknek!
10. A friss szellemi állapot tovább tart
Ugyanazok a jó tulajdonságok, amelyek megvédik a szívet, az agynak is előnyösek, ha nem eszünk rossz zsírokat és feldolgozott élelmiszereket, amelyek gyulladást okozhatnak. A mediterrán étrend antioxidánsokban gazdag ételei az agynak is kedvező választást jelentenek.