Az inzulinrezisztencia legjobb gyógymódja

Az inzulinrezisztencia időben történő diagnosztizálása esetén sikeresen visszaállíthatjuk szénhidrát anyagcserénk egyensúlyát, de ehhez mindenképp figyelemre, nyitottságra és önfegyelemre van szükség. Kezelésének bázisát pedig nem más, mint a diéta alkotja.

Az inzulin a sejtek cukorfelvételét segíti szervezetünkben. Inzulinrezisztencia esetén csökken a sejtek inzulinérzékenysége, kevesebb cukrot képesek felvenni. Kompenzálásképpen több inzulin termelődik, mely erős éhségérzetet okoz. Fokozódik az édességek és a szénhidráttartalmú élelmiszerek utáni vágyunk, testsúlyunk gyors gyarapodásra hajlamos. Étrendünk helyes változtatásával visszaállíthatjuk inzulinháztartásunkat és megelőzhetjük a kellemetlen szövődmények kialakulását.

Étrendi kezelés

A diéta nem annyira a komoly megvonásokról, mint inkább egy rendszerről és minőségi váltásról szól, mely hosszú távon jóval sokoldalúbb eredményeket hozhat, mint remélnénk. Az alábbiakra érdemes figyelnünk.

- a szénhidrátok mennyisége

Az egy napra javasolt szénhidrát mennyiséget napi 5-6 alkalomra ajánlott szétosztani, melynek időpontjai naponta lehetőleg azonos időpontokban legyenek. Mivel a szervezet inzulinérzékenysége még napszakos ingadozást is mutat (legkisebb reggel és késő délután, legnagyobb délben és éjjel), ezért az ideális szénhidrátelosztás a következő: reggeli 15-20%, tízórai 10-15%, ebéd 30-35%, uzsonna 10-15%, vacsora 20-25%, utóvacsora 5%.

- a szénhidrátok minősége

A helyes diéta kialakításához a glikémiás index (GI) ismerete és magabiztos használata elengedhetetlen. A hirtelen nagyon magasra szökő vércukor- és inzulinszint elkerülhető, ha alacsony GI értékű élelmiszereket fogyasztunk. A GI értéket előnyösen befolyásolja a szénhidrát típusa (összetett), a rost bőséges mennyisége, a fehérje és a zsír jelenléte, a savanyú kémhatás, a cukormentesség és az étel elkészítésének módja.

Ajánlott szénhidrátforrások: teljes kiőrlésű gabonák és az azokból készült lisztek, tészták, kenyerek, müzlik, korpák, útifűmaghéj, zöldségek, hüvelyesek, olajos magvak, gyümölcsök nagy része, tej, natúr joghurt, kefir (a gyümölcsök és ezek a tejtermékek gyorsan emelik a vércukorszintet, fogyasztásuk csak kis mennyiségben javasolt).

Az inzulinrezisztencia legjobb gyógymódja

Az inzulinrezisztencia legjobb gyógymódja Nem ajánlott szénhidrátforrások: cukor, méz, növényi szirupok, és az ezekkel készült ételek, italok, fehér pékáruk és tészták, kukoricás- és burgonyás kenyér, darák, zsíros péksütemények, puffasztott termékek, burgonya, aszalt gyümölcsök, banán, szőlő, görögdinnye, gyümölcslevek, alkoholos italok.

A húsok, a halak, a tojás és az olajok nem tartalmaznak szénhidrátot, de a sajtok, a túró és a természetes édesítőszerek szénhidráttartalma is annyira elenyésző, hogy bátran fogyaszthatók.

A tojás azon kevés élelmiszerek egyike, amely az összes nélkülözhetetlen aminosavat tartalmazza. Részletek itt.

- mínusz kalória, plusz rost

Nagyon sok inzulinrezisztenciás beteget érint a túlsúlyosság, ezért az étrend összeállításánál ez is szempont. A nyersanyag válogatásnál a soványabb termékeket válasszuk, és ételkészítéskor is zsírszegényebb eljárásokat alkalmazzunk. Minden étkezés tartalmazzon zöldséget vagy gyümölcsöt is, és mellőzzük a félkész és késztermékek fogyasztását. A teljes kiőrlésű gabonák, korpák, magok, zöldségek és hüvelyesek rostanyagai a vércukorérték és inzulinszint megfelelő szabályozása mellett bélregeneráló, tisztító, telítő hatásúak is.

- egyéb étrendi figyelmességek

Egyik legfontosabb vegyület ebben a diétában az omega-3 zsírsav, melynek rendszeres bevitele fokozza a sejtek inzulinérzékenységét és támogatja a fogyás ütemét. Legismertebb forrásai a tengeri halak, a lenmagolaj, a diófélék és olajaik. Vitaminok közül a D-vitamin képes pozitívan befolyásolni az inzulinháztartást és a zsírsejtek alakulását. Együnk tengeri halakat vagy halmájolajat. Az ásványi anyagok közül a króm, a cink, a mangán és a vanádium-szulfát, amelyek fokozzák az inzulinérzékenységet. Krómot tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a húsok és a sajtok, cinket a húsok, a máj, a tojás és a hüvelyesek, míg a mangán a teljes kiőrlésű gabonákon kívül a dióban és a mogyoróban található meg. Gyógyteák közül pedig a kecskerutafűvel vagy a görögszénamaggal egészíthetjük ki terápiánkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra