Hét étel, amely jobban fog csúszni

Több olyan megbetegedés, sőt, terápiás eljárás is van, amely nyelési nehézségeket okoz. Ilyenkor még jobban oda kell figyelni a beteg ételeinek kiválasztására, hogy az étkezés ne növelje a kellemetlenségeit és elegendő tápanyaghoz jusson.

Nem mellékes mellékhatások

Daganatellenes terápia, sugárkezelés illetve kemoterápia során gyakran fordul elő néhány olyan jelenség a szájüregben, amely nyelési nehézségeket okoz, meglassítja, nehezíti a beteg étkezését, irritációt okoz. Ilyen a szájszárazság, a nyál besűrűsödése, tapadóssá válása, a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladása. Egyes neurológiai betegségek, például a stroke, a sclerosis multiplex, bizonyos agysérülések pedig nyelési zavarokat okoznak: ilyenkor a táplálék szájból gyomorba történő továbbítása megy nehezen, az inger elégtelen volta vagy "elakadása" miatt. Mechanikus okok, például a nyelőcső, a garat szűkülete is állhat a nyelési nehézségek hátterében.

A nyál pótlása

A szájszárazság megszüntetésére, enyhítésére nagy nedvességtartalmú táplálékokat kell választani, ügyelve arra, hogy tápanyagokban, energiában is fedezze a beteg szükségleteit. Hogy "jobban csússzanak", ajánlatos margarinnal, olajjal, mártásokkal, saláta dresszingekkel kiegészíteni az étrendet. Az olyan száraz élelmiszerek, mint a kenyér, a zsemle levesekbe, levekbe mártva fogyaszthatóak. A nyál besűrűsödése, tapadóssá válása esetén különösen figyelni kell a megfelelő folyadékellátásra és a szájhigiéniára. Célszerűbb inkább naponta többször, de kevesebbet enni. Szénsavas italok és a citromos tea enyhítik a panaszokat, nem ajánlott viszont a tej- és a csokoládé készítmények, az erősebb, hosszabb rágást igénylő táplálékok, vagy például a száraz, szikkadt pékáruk fogyasztása.

Gyulladás, irritáció enyhítésére

Ha a daganatellenes terápia a nyelőcső nyálkahártyájának irritációját, gyulladását okozza, a szakemberek folyékony, pépes étrendet ajánlanak, levesekkel, lágy tojással, tejjel, puhára főtt hallal, tésztával, felfújtakkal, lágy sajtokkal. Kerülendők viszont az erősen sós, fűszeres, durva rostú és a túl meleg, túl hideg ételféleségek, a nyálkahártyát izgató citromos-, narancs-, grapefruit- és paradicsomitalok. A más megbetegedésekhez kapcsolódó nyelőcső-gyulladás esetén a kezelés és a diéta fő célja a gyulladt nyálkahártya további irritációjának megelőzése, a nyelőcső reflux megakadályozása, a gyomornedv nyálkahártya-izgató hatásának csökkentése. A fentebb felsorolt ételek kihagyása mellett kerülni kell azokat a táplálékokat is, amelyek a nyelőcső alsó záróizmának lazulását elősegítik, így a zsírokat, az alkoholt, a mentolt, a borsmentát, a csokoládét, és a koffeint. Az elhízás is hozzájárul a záróizom lazulásához, ezért a súlycsökkentő diéta is enyhíti a panaszokat, főleg hiátus hernia (rekeszsérv) fennállása esetén. A napi étrend ez esetben is sok kis étkezésből álljon, hogy elkerüljék a gyomor kitágulását és a kiadós étkezést követő bőségesebb gyomorsav-elválasztást.

Nyelési zavarok esetén

A neurológiai betegségek miatt kialakult dysphagia, nyelési zavar esetén olyan táplálékokat kell keresni, amelyek stimulálják a nyelést: erősen fűszerezett, aromás, cukrozott ételek jöhetnek szóba, a kockára vágott, durvább rostozatú, főtt zöldség- és főzelékfélék, finomra aprított, zselatinba kevert zöldségek, befőttek. A tűrési határokon belül a meleg és a hideg ételek is segíthetik a nyelési inger kiváltását. Nem ajánlatosak viszont a széteső, morzsálódó, nehezen nyelhető ételek, mint például a burgonyaszirom, a pattogatott kukorica, a kétszersült, és nem szerencsés az apró magvas gyümölcsök fogyasztása sem. A folyadékok alkalmazása kellő óvatosságot igényel, mert a nyelési reflex megindulása előtt könnyen a garatba kerülhetnek. A sima víznél a nyelést jobban stimuláló szénsavas, savanykás italok, gyümölcslevek ajánlhatók inkább. A folyékony ételek sűrítése tejporral, gabonakeményítővel, zöldség-gyümölcspürékkel, túróval, reszelt sajttal, zselatinnal javasolható. Az alábbiakban néhány finom és nyelési zavarok esetén is ajánlható ételt mutatunk be a HáziPatika.com Egészségreceptek rovatának olvasói receptjeiből.

Egy jó forma, a krémleves

Goldi kedvenc receptje a sárgarépakrém-leves . Tartalmas, sűrű, tápanyagokban gazdag, így bátran ajánlható még a nyelőcsőgyulladás heveny formája idején is, amikor folyékony étrendre van szükség. Általában a krémlevesek Magyarországon nincsenek igazán elterjedve, pedig jó szolgálatot tehetnek, érdemes kísérletezni velük, akár egészségeseknek, akár betegeknek főzünk is.

Nemcsak svédasztalra ajánljuk

Nyelési nehézségek esetén kifejezetten jó az aszpikos felvágott, ami szinte szétolvad a száj melegétől, így nagyon könnyű lenyelni. Itt a magasabb energiatartalom előnyként jelentkezik, hiszen a nehezen nyelő betegek számára minden kalória jól jön - ajánlja a HáziPatika.com dietetikus szakértője Hamar Attiláné házi aszpikos csülökjét .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kovács Tamás kedvenc receptje, a narancsban tálalt majonézes hal is különleges étek, az elkészítés módja könnyen nyelhetővé teszi. Leromlott állapotú, idősebb betegeknek ideális, ha kedvelik a merészebb ízeket, és ajánlható neurológiai eredetű nyelési zavarok esetén is, amikor a nyelés stimulálására van szükség.

Egytálételek

Maurer Béláné a kaporral rakott tök receptjét osztotta meg a HáziPatika olvasóival. Alacsony energiatartalmú, de sok fehérjét és rostot tartalmazó étel, amely könnyen rágható és nyelhető. Ajánlott szinte mindenkinek, a tésztás vagy rizses húsételek helyett. Ugyancsak ő hívta fel a figyelmet a spenótos rizottóra , amely szintén egy könnyen nyelhető, rágási és nyelési problémák esetén ajánlható étel. Legfeljebb szájüregi sebek, fekélyek esetén kell vigyázni vele, mert a magas fűszertartalma miatt csípő érzést okozhat.

Zselés édességek

A zselatinnal készülő ételek könnyen nyelhetőek, mert a zselatin körülbelül szájhőmérsékleten olvad. Ezért ajánlható mindenkinek, akinek nehezített a nyelése. Szoboszlai Ilona kedvenc receptje, a gyümölcszselé az energiaszegénysége révén azonban fogyókúrázók asztalára is kerülhet. Éva "gumisütijét" is könnyű megrágni - tulajdonképpen nem is igényel rágást - és folyékonnyá válva könnyen le is nyelhető, és mivel sütés nélkül készül, érdekes, újszerű desszert lehet belőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra