Lisztérzékeny van a családban? Így vásároljunk és főzzünk!

Nem érdemes kétségbe esni, ha valamelyik családtagunkról kiderül, hogy lisztérzékeny. Mivel a betegséget csak gluténmentes diétával lehet karbantartani, ezért a kulcs a konyhában keresendő. Ehhez gyűjtöttünk össze praktikus tudnivalókat.

A gliadinmentes élelmiszert jelző, nemzetközileg elfogadott piktogram a sárga körben sárga színű búzakalász áthúzva. Az egész szervezetet érintő autoimmun betegség, a különös nevű cöliákia kiváltója a kalászos gabonafélékben lévő sikér (glutén) egyik fehérjecsoportja, a gliadin. Fogyasztásával az arra érzékenyeknél sérül a vékonybél nyálkahártyája, ami emésztőrendszeri panaszokat (hasmenés, puffadás, hiányállapotok) és súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz.

A betegség megköveteli tehát, hogy étkezésünkből kihagyjuk a búzalisztet, illetve kerüljük azokat az ételeket, melyekben a liszt fehérjéjének gliadin nevű összetevője megtalálható. Hogy mit érdemes messziről kerülni bevásárláskor, és mivel lehet helyettesíteni a problémás élelmiszereket, az alábbiakban kiderül.

Milyen élelmiszerek tartalmaznak lisztet?

Amit a lisztérzékenyek diétája során száműzni kell, azok a liszttartalmú élelmiszerek. Melyek a legalapvetőbbek ezek közül? A kenyér, a kétszersült, a zsemlemorzsa, a búzadara, a daragaluska, a sütemények, az ostyák, a péksütemények, a burgonyakrokett, a korpa, a fagylalttölcsér, a panír és a búzakeményítő.

Itt kell megjegyeznünk, hogy a gliadin nemcsak a búzafehérjében található meg, hanem ugyanúgy a zabban, a rozsban és az árpában is, azaz nem fogyasztható a zabpehely, a rozskenyér, a rozslisztes péksütemények, az árpakása és többek között a gerslivel töltött hurka sem. Vigyázat! A sör és a gabonapálinkák is tartalmaznak gliadint, és a pótkávé, illetve a kakaó csomagolását is ellenőrizni kell, hogy nincs-e árpa a hozzávalók között!

Lisztet tartalmazhat még számos olyan élelmiszer is, amelyről elsőre nem feltételeznénk, ám egyszerűen elővigyázatosságból talán jobb, ha a következők nem kerülnek ellenőrzés nélkül a kosárba: tartós tej, kakaós ital, joghurt, tejföl, túrókészítmények, savó alapú gyümölcszselék, mártások, salátaöntetek, hőkezelt krémtúrók, levesbetétek, levesporok, ketchup, mustár, töltött csokoládé, fagylalt és pudingpor.

Alternatív helyettesítők, gluténmentes termékek

Az OÉTI rendszeresen frissíti honlapján a , és érdemes rendszeres időközönként ellenőrizni, hogy frissült-e a felsorolás. Ezeken kívül szabadon fogyaszthatók a rizs-, a szója- és a kukoricalisztből, darából készült ételek is.

Egészségboltunkban számos gluténmentes élelmiszert vásárolhat, ! Ha a búzalisztet helyettesítjük, nem ugyanazzal a mennyiséggel kell számolni a gluténmentes változatokból. Ezekből általában kicsit kevesebb kell: 100 g búzaliszt helyett 90 g rizslisztet, 75 g durva kukoricadarát, 95 g finom kukoricadarát tegyünk az ételbe! Ha a recept megengedi, a tészta egy kis plusz zsiradékkal élvezhetőbbé tehető.

A rizs- és kukoricaliszt a búzalisztnél durvább, keményebb tésztát ad, a szójalisztnél pedig arra kell figyelni, hogy más gliadinmentes liszt is kerüljön mellé, ne önmagában használjuk. Általánosságban igaz, hogy ezeket a tésztákat hosszabb ideig, alacsonyabb hőfokon kell sütni, ha pedig még a tej és a tojás is kimarad belőlük, még inkább igaz a megállapítás.

Mindig használjunk nagyobb mennyiségű élesztőt, sütéskor pedig a kisebb formákra (kekszeknél, sütemény), kiszerelésre törekedjünk. Ezek a tészták ráadásul könnyen kiszáradnak, így jobban járunk, ha beszerzünk néhány jól záródó edényt, melyek akár a mélyhűtőbe is beférnek.

Nézze meg Egészségreceptjeink közül azokat, amelyeket a dietetikus is nyugodt szívvel javasol! Lisztérzékenység esetén a rántás a klasszikus formájában természetesen a konyhán kívül reked, ám nem kell elbúcsúzni tőle. A megfelelő liszt felhasználásával a forró rántást hideg vízzel kell elkeverni, a pirospaprika színét pedig a végén hozzáadott olaj oldja ki. Ha nem sikerül elég sűrűre a főzelék, akkor a tejfölt kikeverve, rizsliszttel megszórva, vízzel felhígítva a forrásban lévő ételbe öntjük. A rizsliszt egyébként amolyan sűrítő adu önmagában is: az étel nem csomósodik, ha ezzel szórjuk meg a főzés vége előtt.

A húsfélék, a halak és a tojás mind-mind gluténmentesek, tehát szabadon fogyasztható, ahogy a friss és a mirelit gyümölcsök és zöldségek is.

Tanácsok konyhatündéreknek

  • Vásárláskor egyszerűbb, ha a beteghez igazodunk: amit ő ehet, eheti a család is.
  • Ha nem túl költséges, célszerű mindenkinek ugyanazt főzni. Értelemszerűen kivételt képeznek a pékáruk és a tésztafélék, ellenben a panírozás és a rántás konszenzusosan történhet gliadinmentes alapanyagok felhasználásával.
  • Soha ne nyúljunk bele gluténmentes ételbe olyan merítőkanállal, evőeszközzel, amely előtte búzaliszttel "érintkezett"! Hasonló elv miatt használjunk külön kést és vágódeszkát a gliadinmentes kenyér szeleteléséhez!
  • Ha "közös" levest főzünk, ne főzzük bele a nem gliadinmentes tésztát!
  • Előfordulhat, hogy a legnagyobb elővigyázatosság ellenére is jelentkeznek az emésztési panaszok. Hogy a rejtett diétahiba kiderüljön, vezessünk huzamosabb ideig táplálkozási naplót!
  • Mindig ellenőrizzük a címkét: előfordulhat, hogy a gyártó cég időközben megváltoztatja az általunk vásárolt termék összetételét.

+1 tipp: További segítségért fordulhatunk a -n is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, délutánra szinte mindenütt beborul az ég, előtte főként a déli és keleti tájakon még kisüthet a nap. Délután északnyugat felől egyre többfelé elered az eső, ami késő délutántól, estétől többfelé átválthat havas esőbe, főként az Északi-középhegység és a főváros tágabb térségében havazásba is. A délies szél többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon helyenként erős lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és 7 fok között valószínű. Késő estére -1 és +3 fok közé hűl le a levegő. Vasárnap hajnalra egy melegfront érte el a térségünket, ami sokaknál váltott ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra