A kelbimbó bimbós kelként is ismert - a káposztafélék családjába tartozik, rokona a karfiol és a karalábé, két szintén kevésbé kedvelt zöldségfajtánk. Kínában őshonos, Európában a 18. századtól népszerű. Jellegzetes ízét pont, amelyért nem szeretik - a sinigrin nevezetű vegyületnek köszönheti, mely rákellenes hatású.
Élettani hatása
A kelbimbó csökkenti a koleszterinszintet, legjobban nyersen fogyasztva fejti ki hatását, de párolva is megőrzi ezt a tulajdonságát. Kiváló omega-3 zsírsav-forrás, melynek köszönhetően a vérnyomás csökkentésében is hasznos lehet.
Fitotápanyag-tartalmának köszönhetően rákvédő anyagokat tartalmaz, melynek következtében csökkenti a különböző daganatos megbetegedések kialakulását szervezetünkben. Jó hatással van a pajzsmirigyműködésre is.
Terhes nőknek fogyasztása kifejezetten ajánlott, hiszen magas folsav - és kalciumtartalommal rendelkezik.
Mennyit fogyasszunk belőle?
Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás irányelvei szerint hetente 2-3 alkalommal fogyasszunk belőle, egészségre gyakorolt pozitív hatásait így érvényesíthetjük a legjobban.
Mire vigyázzunk?
Ha a kelbimbót megfelelően készítjük el, nem csupán ízletes alapanyag lesz a konyhában, de egészségügyi hatásait is jobban élvezni tudjuk. Fontos, hogy ne főzzük túl, hiszen nemcsak pozitív hatásaiból, illetve tápértékéből veszít, de jellegzetes kénes illata is lesz, ami sokakat eltántorít további használatától.
A legjobb elkészítési mód, ha négyfelé vágjuk, majd 5-6 percig pároljuk. Csak felhasználás előtt tisztítsuk, áztassuk langyos vízben. Hűtőben egy hétig is eltartható.