Hatékony zsírégető
A futás az egyik leghatékonyabb kalóriaégető sportág, így remek módszer az ideális testtömeg megtartására vagy elérésére. Egy viszonylag kényelmes, 10 km/h körüli sebességgel megtett 30-40 perces futóedzés során testsúlytól függően nagyjából 3-400 kalóriát használ fel a szervezet - a gyorsabb tempó pedig fokozza az energiafelhasználást. A kutatások szerint ráadásul az anyagcsere nem csak edzés közben hatékonyabb, hanem az azt követő néhány órában is, azaz a futás után egy darabig még több kalóriát éget a szervezet, mint anélkül tenné.
Védi a szívet
A futás segítségével sokat tehetünk a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséért. Emeli a HDL, azaz a jó koleszterin szintjét, és bár rövid távon - miközben épp sportolunk - fokozza a vérnyomást, hosszú távon éppen a vérnyomás karbantartását szolgálja. Egy 2014-es, a Journal of the American College of Cardiology című szaklapban megjelent tanulmány szerint már a rendszeresen végzett napi 5-10 perc lassú kocogás is eredményesen csökkenti a halálos kardiovaszkuláris megbetegedések kialakulásának esélyét.
Javítja a tüdőkapacitást
Futás alatt a tüdő az átlagosnál sokkal keményebb igénybevételnek van kitéve: mintegy tízszer annyi oxigént használunk ilyenkor, mint mondjuk tévézés közben. A rendszeres edzések ezért nagyban fokozzák a tüdő oxigénfelvevő képességét.
A futás testi-lelki feltöltődést is jelenthet
Jót tesz a léleknek
A kocogás és a futás már egészen rövid idő elteltével számtalan kedvező pszichés változást hoz magával. Javítja a koncentrációs- és a mentális teljesítőképességet, energiával tölt fel, oldja a stresszt és javítja az alvást. Az intenzív testmozgás hatására bekövetkező hormonális változások időnként egészen eufórikus örömérzetet váltanak ki, ezt a szakirodalom a "futók gyönyörének" (runners' high) nevezi. A futással nagyon gyorsan lehet fejlődni - a legtöbben arról számolnak be, hogy a kitartás élménye, a korábban elképzelhetetlennek tűnő távok leküzdése sokat javít az önbecsülésen.
Lassítja az öregedés hatásait
Kedvező élettani és pszichés jellemzőinek ismeretében nem meglepő: aki fut az lassabban öregszik -állapították meg egy 2008-ban publikált vizsgálatban. Az amerikai Stanford orvos-kutatói 20 éven át követtek több mint 500 rendszeresen futó idősebb férfit és nőt, és azt találták, hogy ezek a résztvevőik 70-80 éves korukra a nem futóknál jóval aktívabb életet éltek, és általános egészségi állapotuk is kielégítőbb volt.