Milyen hatóanyagok vannak a gyógynövényekben?

Az emberek évezredek óta ismerik számos növény gyógyerejét. Hogy némi bepillantást nyerjünk a természet patikájába, az alábbiakban bemutatunk néhányat a gyógynövényekben leggyakrabban előforduló hatóanyagcsoportok közül.

Már őseink is ismerték a természetes gyógymódok számos formáját: főként a növények jellegzetességeire figyeltek, és külső megjelenésükből, színükből, méretükből, illatukból vagy leveleik alakjából következtettek a gyógyhatásra. A növényi gyógyszerek hatását azonban már nemcsak a népi gyógyászat tapasztalatai, hanem tudományos kutatások eredményei is bizonyítják.

A gyógynövények hatóanyagok ezreit tartalmazzák. Ezeket minden növény sajátos kombinációban kínálja, ami lehetővé teszi egy-egy adott panasz esetén történő alkalmazásukat.

Ásványi anyagok

Az ásványi anyagok rendszeres bevitele a táplálkozással történik, előfordulhat azonban, hogy némelyikből hiány lép fel. Szóba jöhet néhány droggal pótolható ásványi anyag, ilyen például a kálium (pitypang, párlófű, erdei mályva, kék iringó), nátrium (gyümölcsök), magnézium (csipkerózsa álbogyója), cink (erdei mályva, palástfű).

Illóolajok

Az illóolajok nemcsak illatosak, hanem fontos hatóanyagai a gyógynövényeknek: zsírban oldódó, illékony anyagok keverékei. Az erősen aromás, csípős vagy keserű ízű növények rendszerint sok illóolajat tartalmaznak. A növényeket ezek az olajok megvédik, mert nem rágják meg a rovarok, elkerülik a kártevők. Továbbá az olajok képesek megakadályozni a vírusok és a penészgombák növekedését is. A virágokban az a feladatuk, hogy odacsalogassák a rovarokat, és utat mutassanak nekik a nektár és a virágpor felé.

A növények vizsgálata számos hatóanyag-csoportot feltérképez

Az emberi gyógyászatban az illóolajok görcsoldó, csíraölő – mikrobaellenes – és keringésjavító tulajdonságukkal képviseltetik magukat. Használják vírusfertőzések, emésztőrendszeri görcsök, mozgásszervi sérülések és reumás panaszok esetén.

Nyákanyagok

A nyákanyagok a vízben megduzzadnak és nyálkás, sűrű folyadék keletkezik belőlük. Az oldható nyákanyagok vékony filmet képeznek a nyálkahártyákon – egyfajta védőréteget –, amely útját állja az irritáló anyagoknak és enyhíti a gyulladásos tüneteket . Az oldhatatlan nyákanyagok pedig felveszik a baktériumokat, és a székleten keresztül kiürítik azokat a testből.

A nyákanyagot tartalmazó növények leggyakrabban a gyomor- és bélrendszeri betegségekben, a hörghurut és a köhögés kezelésében nyújtanak hatásos és természetes gyógymódot.

Gyógynövények neve vagy betegségek alapján is kereshet Gyógynövénytárunkban, kattintson!

Poliszacharidok

A sokféle nyákanyag abban hasonlít egymásra, hogy túlnyomórészt szénhidrátokból állnak, ezért molekulaszerkezetük alapján többszörös cukroknak nevezik őket. Tápanyagként és tartalék anyagként fontos szerepet játszanak: energiatartalékot jelentenek, amely a testben tárolódik, és később ismét felhasználható az anyagcserében . Képesek megkötni a vizet, és egyfajta gélt alkotni, továbbá jóllakottságot kelthetnek anélkül, hogy befolyásolnák a vércukorszintet.

Flavonoidok

A flavonoidok az úgynevezett másodlagos növényi anyagok egyik fontos csoportját képezik, melyeknek sokrétű jótékony hatásait még messze nem ismerjük. A növényekben színanyagként fordulnak elő, és in vitro – azaz nem élő szervezetben, hanem laboratóriumi körülmények között – részint antibiotikus tulajdonságokat mutatnak. Védik a kapillárisokat, melyek a finomabb, legkisebb véredényeink, melyek átszövik a szerveinket és az anyagcsere szempontjából nélkülözhetetlenek.

Némelyik flavonoid javítja a vérkeringést , görcsoldó és jótékonyan hat a szív- és érrendszerre. A flavonoidok elősegítik a máj működését, gyulladásgátló hatásúak, és az átmosó és méregtelenítő kezeléseket is segítik. A gyógynövényeken kívül flavonoidok találhatók még a zöldségek és gyümölcsök húsában, héjában.

Cseranyagok

A cseranyagok összehúzó, szárító, gyulladás gátló, antibakteriális, antivirális és méregsemlegesítő hatásúak. Tömörebbé teszik a sejthártyát, ami megakadályozza, hogy a baktériumok behatoljanak a sejtbe, és azt károsítsák. A cseranyagok védik a bőrt és a nyálkahártyát, és elősegítik a vér alvadását. Gátolják az allergiás reakciókért felelős hisztamin nevű hormon felszabadulását. A cseranyagokat tartalmazó növényeket nem szabad nagy adagokban alkalmazni, mivel fokozott gyomorreakciót válthatnak ki, ami rosszulléthez és hányáshoz vezethet.

Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei

A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra