A labiális vagy ajakherpesz oka a legtöbb esetben a herpes simplex vírus 1 (HSV-1); leggyakrabban az ajkakon, a szájzugban jelenik meg. Rendkívül gyakori fertőzés: tíz felnőtt közül hét biztosan megtapasztalta már a kellemetlen tüneteket élete során. Tulajdonképpen nem véd ellene semmi (igaz, vannak olyanok, akik kevésbé fogékonyak a fertőzésre, ám róluk sem lehet azt mondani, hogy teljesen védettek lennének), és gyakran úgy fertőződünk meg, hogy sem mi, sem pedig a vírus továbbadója nem veszi azt észre. Ráadásul ha valaki egyszer megkapta a herpeszt, az örökre vele is marad.
Az ajakherpesz esetében két "ciklus" váltakozik a beteg szervezetében: az aktív szakaszban, mely néhány naptól három hétig terjedhet, a beteg arcán jelentkeznek a jellegzetes hólyagok, sebek; a passzív szakaszban, mely néhány hónaptól néhány évig tarthat, a tünetek nem jelentkeznek, ám a vírus ugyanúgy a beteg szervezetében van, ahonnan nem is lehet azt kiirtani. Azonban előfordulhat, hogy az évek múlásával egyre ritkulnak az aktív periódusok, sőt, az is, hogy a beteg teljesen tünetmentessé válik.
Ön tudja, mi igaz és mi nem erről a kellemetlen betegségről?
A herpesz nyálon, testnedveken keresztül terjed. Az elsődleges fertőzést követően a vírus az érzőidegek mentén felkúszik az V. agyideg (háromosztatú ideg vagy nervus trigeminalis) dúcainak idegsejtjeibe, és ott várja meg az aktív betegség által kiváltott ellenanyag-termelés csökkenését. Amikor az ellenanyagszint már kellően alacsony, és bizonyos külső vagy belső hatásokra néhány idegsejt szétesik, a vírusok az érzőidegek mentén a bőrfelszínre jutnak, ahol típusos bőrgyulladást okoznak.
Ajakherpesz - a legfontosabb tudnivalók
A herpesz megjelenését többféle dolog kiválthatja. Egy idő után mindenki "megtanulja", hogy az ő esetében mire kell ügyelni, de leggyakrabban a láz , a gyomorrontás, a menstruáció, illetve a várandósság, a stressz és idegeskedés, bizonyos ételek, fűszerek okozzák a hólyagok megjelenését. Kiválthatja a herpeszt a napsütés vagy napégés, az apróbb bőrsérülések, a kozmetikai tetoválások is.
A herpesz nagyon könnyen továbbterjed, nemcsak egyik emberről a másikra, de mi magunk is "utaztathatjuk" a vírusokat, az ajkunkról az orrunkra, a szemünkre vagy éppen a fejbőrünkre. Herpeszes kisgyerekeknél gyakran fordul elő az ujjszopás hatására az ujjakon, kézen jelentkező, szemölcsszerű herpesz. A labiális herpesz az esetek egyharmadában genitális herpeszt is okozhat!
Gyógyítani nem, kezelni igen
A legjobb módszer a herpesz ellen természetesen a megelőzés. Bár nem tudjuk teljesen elkerülni, hogy megjelenjenek a hólyagok, a herpesz kiújulásának gyakoriságát megritkíthatjuk, ha megerősítjük az immunrendszerünket! Különösen makacs, nehezen múló, lassan gyógyuló, illetve nagyon gyakran visszatérő herpesznél mindenképpen kérjük orvosunk tanácsát (még akkor is, ha egyébként tudjuk, hogyan kell kezelni a hólyagokat), mert ebben az esetben a gyógyszeres kezelés is a segítségünkre lehet.