Stroke során az agy bizonyos területe nem jut megfelelő mennyiségű vérhez, amely az oxigént és a tápanyagul szolgáló cukrot juttatná a sejtekhez. Emiatt átmenetileg, vagy véglegesen károsodik az agyszövet, ami miatt a beteg mozgásában, beszédében korlátozottá válhat. A kezelés sikere azon is múlik, hogy a páciens milyen gyorsan jut stroke-centrumba, illetve neurológiai osztályra, szakképzett orvosi gárda kezei közé.
A stroke a szívinfarktushoz hasonlóan egy életveszélyes állapot , kezelésében pedig kulcsfontosságú tényező az idő. Első és legfontosabb feladat a helyes véráramlás helyreállítása, ehhez azonban meg kell állapítani a stroke helyét és típusát: tízből nyolc esetben az iszkémiás változatot diagnosztizálják, amikor az áramlászavart a vért szállító artériák elzáródása okozza, de előfordulhat vérzéses típus is, amikor az agyi artéria reped meg. Fontos továbbá azt is meghatározni, hogy milyen egészségügyi állapot váltotta ki a betegséget, állhat mögötte például trombózis vagy érfalgyulladás, esetleg valamilyen daganatos megbetegedés is.
Stroke során az agy bizonyos területe nem jut megfelelő mennyiségű vérhez, és elhal
Hogyha iszkémiás stroke-ról beszélünk, és a kezdeti tünetek jelentkezése óta még nem telt el három óra, az orvosok gyógyszeres thrombolízissel próbálják meg feloldani az elzáródott ereket. Ez a betegség egyik legjobb kezelési módja, de csak a megadott időhatáron belül alkalmazható, később a mellékhatásai inkább csak rontanak a beteg állapotán. Nem adható továbbá agyvérzés kezelésére sem, illetve a magas vérnyomású betegeknél is veszélyes lehet az alkalmazása. Emiatt, bár a vérrögoldó gyógyszer a legjobbak a túlélési esélyek, csak korlátozott lehetőségek között alkalmazhatják.
Vérzéses stroke esetén a vérömlenyt sebészeti úton szokták eltávolítani, a beavatkozást az idegsebészeten végzik el. Szükség esetén egyéb sebészeti beavatkozásra is szükség lehet. A nyaki verőerek szűkülete miatt plakk-eltávolítást ( carotis endarterectomia ) is végrehajthatnak, mely során az érintett érszakasz koleszterin-lerakódását tisztítják meg, hogy ezzel növelhessék az erek véráteresztő képességét. Érszűkület esetén gyakran hajtanak végre angioplasztikát is, melynek során egy ballonnal ellátott katétert helyeznek az érbe. A ballon kitágítja az eret, míg a katéter belülről megtámasztja az érfalakat, hogy a megfelelő véráramláshoz szükséges átmérőt biztosíthassa.
Fontos, hogy stroke-kal párhuzamosan az azt előidéző alapbetegséget is azonosítsák, és kezeljék.