1. Vékonyabb, mint kellene!
Az alacsony testsúly az egyik legjelentősebb rizikófaktor. A vékony emberek amúgy is sérülékenyebb csontjai kisebb izom- és zsírtömegbe vannak beágyazva. A rendszeres fogyókúrák alkalmával a zsír, az izom és a csontok tömege is csökken, de míg az előbbi kettőt könnyebben felszedhetjük újra, a csontállomány végleg elveszhet.
2. Állandó, kínzó hátfájás
Oka akár a gerinc megrepedése, törése is lehet, mely egyszerű mozdulatok, lehajlás következtében is előállhat, és ellentétben az izomfájdalommal, nem akar múlni. Csak akkor enyhül, ha fekszik az ember.
3. A korábbi megszokottnál alacsonyabb testmagasság
Van, aki apránként veszít testmagasságából, de van olyan is, aki éles fájdalommal járó törés miatt lesz alacsonyabb. Sok egymás utáni törést követően a gerinc meghajlik, a hát deformálódik. Természetesen a fokozatosan csökkenő testmagasságnak nem feltétlenül az oszteoporózis oka. A kor előrehaladtával a porckorongok veszítenek rugalmasságukból, mely szintén azzal jár, hogy bizony összemegyünk.
4. Könnyen törő csontok
Nyilvánvaló, hogy a csonttörés egyszerűen baleset következménye is lehet, de a 40 éves kor után bekövetkező törések mindenképp valószínűsítik, hogy a csontok gyengék, és további, csontritkulás-okozta törések is várhatók.
5. Szteroid-tartalmú gyógyszerek fogyasztása
A rheumatoid arthritisben, asztmában, tüdőbántalmakban, vagy más krónikus betegségekben szenvedő betegek gyakran kapnak kortikoszteroidokat tüneteik enyhítésére. Ezek a gyógyszerek hatékonyak, de két-három hónapi szedés után mellékhatásként csonttömeg-vesztést okozhatnak, elősegíthetik a csontritkulás kialakulását. A szteroid-tartalmú inhalálószerek ebből a szempontból kevésbé veszélyesek, mint a tabletták, amelyeknek nagy a hatóanyag-tartalma. A csontanyagcserét és kalciumfelvételt károsan befolyásoló hatásokat nagyobb mennyiségű kalcimbevitellel lehet ellensúlyozni.
6. Pajzsmirigy-működési rendellenességek
A pajzsmirigyben termelődő tiroxin úgy gyorsítja a szervezet anyagcseréjét, hogy a hormon túltermelése esetén gyorsabban épülnek le a csontok, mint föl. Ha viszont a pajzsmirigyben a kelleténél kevesebb tiroxin termelődik, akkor az ennek ellensúlyozására adott gyógyszerek segíthetik elő a csontritkulás kialakulását.
7. Endometriózis miatt kezelik vagy kezelték
Az orvosok többsége szerint nem maga a betegség, hanem a kezelésére alkalmazott GnRH-hormon-tartalmú készítmények közvetett hatása miatti alacsonyabb ösztrogénszint segíti elő a csontritkulás kialakulását.
8. Dohányzás
A dohányzás több okból is növeli a csontritkulás kialakulásának kockázatát. A dohányzás miatt csökken a testsúly, hamarabb bekövetkezik a menopauza, és így a szervezetben összességében kevesebb ösztrogén termelődik, károsan befolyásolja kalciumfelvételt. A fiatalon, a csontépülés szempontjából nagyon fontos életkorban elkezdett dohányzás különösen hajlamosít a betegségre, hiszen a dohányzás gátolja a csontok növekedését.
9. Vesekő
A szervezet a vér kalciumkoncentrációját közel azonos szinten szeretné tartani. Ha a vér kalciumszintje bármilyen okból csökken, - legyen az a fokozott kalcium-kiválasztás, ami vesekövet okozhat, vagy az elégtelen kalciumbevitel - a kalcium a leggyorsabban a csontokból pótolható. Hogy vesekövét valóban a fokozott kalcium-kiválasztás okozza-e, és ezért csontritkulásra hajlamos, csak orvos döntheti el.
10. Nem iszik tejet
Amennyiben nem szereti a tejet, vagy laktózérzékenység miatt nem fogyaszthatja, szervezete nélkülözi az egyik legjobb kalciumforrást. Figyeljen, hogy más tejtermékekkel fedezze kalciumszükségletét!
Forrás: www.prevention.com