Ha valami nem ott van, ahol kellene lennie
Sok nő életének megkeserítője a medencefenék izomzat tónusának renyhülése, csökkenése és süllyedése, amelyet számtalan kínos tünet kísér. Gyakori, hogy a méh, elmozdul a helyéről és előreesik a hüvelybe. Ennek az oka a női test sajátos anatómiája, valamint a gyerek kihordásával és szülésével járó medencefenékizom-lazulás. Érintettek lehetnek még azok a nők is, akiknek a hasüregében - krónikus betegségek miatt - fokozott a nyomás, ha gyakran van székrekedésük vagy elhízottak, túlsúlyosak. A kor előre haladtával hormonális okok miatt ez az állapot gyakran romlik. Mivel a hasűri nyomás beavatkozás híján egyre fokozódhat, egy idő után elkerülhetetlenné válhat az orvosi beavatkozás. Korai stádiumban ugyanis csak a méhszáj húzódhat a hüvelybe, de a legsúlyosabb esetben az egész méh kikerülhet a hüvelyen kívülre. Emellett más belső szerveket is érinthet a medencefenék izmainak tónustalansága.
Az előreesett méh tünetei közé tartozhat a hátfájdalom, a fájdalmas vagy kellemetlen szexuális együttlét, annak érzete, hogy "valami van" a hüvelyben, nyomásérzet a medencetájékon, sőt akár járási nehézségek is. Ha pedig a mellső vagy hátsó hüvelyfal esik előre, akkor elsősorban inkontinencia, vizelet-visszatartási nehézségek miatt lehet szükséges a beavatkozás.
"Kulcslyukon" keresztül megoldható
Az úgynevezett méh vagy hüvelyplasztika azonban nem mindig elegendő! A Róbert Károly Magánklinikán rendelkezésre állnak a legmodernebb hüvelyi háló beültetéses módszerek is, melyek ma a világban a legelfogadottabb eljárások ennek a problémának a megoldására. A beavatkozásra ráadásul úgynevezett egynapos sebészeten kerül sor, így a páciensnek legfeljebb egy napot kell bent töltenie a kórházban.
A műtét során a méhet - a hasfalon ejtett apró lyukon vagy lyukakon keresztül - felszabadítják a lesüllyedt állapotából, majd a speciális hálóval felfüggesztik a hasüreg egyik csontos fix részéhez. A műtét után a páciens a második napon gyógyultan távozhat.
Nem csak nőknek
A laparoszkópiás hálóbeültetéses beavatkozásra nemcsak a női genitáliák előreesése esetén kerülhet sor: például sérvet is hatékonyan kezelhetnek vele. A sérv az a veleszületett vagy szerzett állapot, amikor a hasfal rétegei között vagy a lágyékcsatornán keresztül a hasűri tartalom kitüremkedik. A sérv tartalma bármilyen hasi zsigeri szerv lehet.
Mi a veszélye a sérvnek? Először is, sok kellemetlenséget okozhat, az "egyszerű" fájdalomtól a székrekedésig. Ám igazán veszélyessé akkor válik, ha a sérvtartalom kizáródik. Ilyenkor a kitüremkedett szervek visszaútja lezárul, a kiszorult rész megduzzad és kézzel visszailleszthetetlen. Ebben az esetben a kizáródott sérvtartalom vérellátása veszélybe kerül, esetleg megszűnik, így a szerv elhalhat. Ha például bélszakasz záródik ki és hal el, akkor életveszélyes állapot, bélelzáródás alakul ki, ami azonnali sebészi beavatkozás nélkül szinte biztosan halálhoz vezet!
A sérv megoldása egyértelműen a műtét. Mivel a sérv a hasfal végleges sérülése, idővel csak nagyobbodik, nem szabad elhanyagolni akkor sem, ha nem jár panaszokkal! Arra sem szabad számítani, hogy a sérv spontán visszahúzódik. A legújabb technikákkal elvégzett műtét során műanyag hálót ültetnek be az érintett helyre. Az implantátum behelyezése történhet "nyitott"módon, azaz a hasfalon ejtett hosszabb-rövidebb sebzésen keresztül, vagy pedig laparoszkóppal, azaz a hasüregen keresztül, speciális optikai rendszer segítségével, 3-4 alig 5-10 mm-es metszésen át.
Laparaszkópos sérvműtét esetén a kórházi tartózkodás általában legfeljebb egy nap. A műtét utáni fájdalom minimális, gyakran semmiféle fájdalomcsillapítóra nincs szükség. Rendkívül gyors a rehabilitáció; a korábban megszokott 6 héthez képest egyes műtéteknél már egy hét után sportolhat a beteg. Szövődményre, illetve a probléma kiújulására mindössze az esetek 1 százalékában kell számítani.