Endometriózis - egy rejtélyes női betegség

Napjaink egyik legrejtélyesebb betegsége a szülőképes korban lévő nőket érintő endometriózis. Visszatérő kismedencei fájdalmakat, rendellenes vérzést, belső összenövéseket, altesti gyulladásokat okoz, és az egyik leggyakoribb oka a meddőségnek is.

Eltévedt szövetek

Ha minden rendben van, az egészséges női ciklus során a méh belső nyálkahártyája (az endometrium) havonta megvastagszik, majd, ha nem történik megtermékenyülés, ez a megvastagodott szövet leválik és a menstruációs vérzéssel együtt a hüvelyen át kiürül a szervezetből. Nem teljesen tisztázott okokból előfordul azonban az endometriózisnak nevezett betegség. Ilyenkor az endometrium a méhen kívülre kerül és a hasüreg különböző szervein csomókban telepszik meg. Ezek a csomók a hasban ugyanúgy viselkednek, mintha a méhfalon lennének, a méhnyálkahártyához hasonlóan reagálnak a hormonális változásokra: a ciklus szakaszainak megfelelően felépülnek, megvastagszanak, majd leválnak. Mivel azonban az "eltévedt" szövetek nem tudnak kijutni a testüregből, így sokféle gondot okozhatnak: a leválás, a csomók szétesése belső hasüregi vérzéssel, a csomót övező területen gyulladással, hegképződéssel járhat, fájdalmat, görcsöt, vérzést, súlyos esetben belső összenövéseket, meddőséget okoz. És egyéb panaszok, bélvérzés, elzáródás, hólyagműködési panaszok is jelentkezhetnek.

A diagnózist a csúcstechnika segíti

Az endometriózis 20-40 év közötti nők esetében merül fel. Számtalan tünetet okoz: rendellenes, "közti" vérzés, a menstruáció idején fájdalmas széklet- és vizeletürítés, gyakori vizelési inger, bizonyos testhelyzetekben fájdalommal járó szexuális élet, medencetáji fájdalom jelezheti a bajt. Sok esetben pedig azért merül fel az endometriózis gyanúja, mert késik a várt gyermekáldás. A látottak alapján minősítik, négy stádiumba sorolják a szakemberek a betegséget az enyhétől a súlyos kategóriáig, de a tünetek nem feltétlenül arányosak a súlyossági fokozattal - mutatta be ezt a rejtélyes betegséget dr. Fülöp István, a Róbert Károly Magánklinika Meddőségi és Endoszkópos Centrumának részlegvezető főorvosa.

Döbbenetes adatra hívta fel a figyelmet: annyira nem ismert, nincs benne a köztudatban ez a betegség, hogy a nemzetközi statisztikák szerint egy-egy páciens akár hét éven át jár jellegzetes tüneteivel egyik orvostól a másikig, mire diagnosztizálják a betegségét. A Róbert Károly Magánklinika orvosai nyolc éve foglalkoznak ezzel, így tapasztalataik alapján azonnal felismerik a betegséget. A diagnózist a klinika modern eszközei, a száloptikás hastükrözés, a laparoszkópia, illetve a képalkotó eljárások, a röntgen, az ultrahang, a CT és az MRI felvételek segítségével pontosítják. Ezekkel felderíthető a csomók elhelyezkedése és kiterjedése is. A laparoszkópos technika nemcsak a pontos helyzetfelmérést segíti, hanem a gyógyítást is: a laparoszkópiával ugyanis a lehető legkisebb műtéti terhelés mellett elvégezhető a csomók eltávolítása.

"Lehet-e gyermekem?"

Az endometriozisban szenvedő nők számára a legfontosabb kérdés, hogy mekkora az esélyük a teherbeesésre. Magyarországon elsőként a Róbert Károly Magánklinika szakorvosai alkalmazzák azt az (amerikai specialisták által kidolgozott) módszert, amely az alapos vizsgálatok, a műtéti leletek, a részletes információgyűjtés alapján öt százalékos eltéréssel képes felbecsülni, hogy az adott pillanatban a beteg mekkora eséllyel indul a fogamzáshoz vezető úton. Ennek az eredménynek az ismeretében dolgozzák ki azt az egyénre szabott kezelési útmutatót, amely hozzásegítheti az endometriózisban szenvedő nőket leghőbb vágyuk, a teherbeesés beköveztéhez.

Kíméletes műtét hozhat megoldást

Az endometriozis kezelésének leghatékonyabb módja a laparoszkópiás (endoszkópos sebészeti) műtéti eljárás, melynek hatékonysága leginkább a műtétet végző orvos gyakorlottságán és a rendelkezésre álló technológián múlik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Róbert Károly Magánklinika szakemberei az elsők között voltak Magyarországon, akik az endometriozist CO2 lézer segítségével operálták. Egy nemzetközi képzéseken részt vett, nyolc éves gyakorlattal rendelkező orvoscsoport végzi az endometriozis gyógyítását az európai színvonalú lézeres endoszkópos műtőben, szükség esetén külföldi specialisták konzultánsi közreműködésével.

A laparoszkópos beavatkozás lényege, hogy 3-4 db 1cm-es nyíláson keresztül műszereket juttatnak a hasüregbe, és így végzik az elszabadult endometrium szigetek eltávolítását. Egyre gyakrabban helyettesítik a nyílt hasi műtéteket ilyen technológiával: a műtétet laparoszkópon keresztül végzik lézer, elektrosebészeti berendezések és miniatürizált sebészi eszközök segítségével. Az endometriózis csomók eltávolítása vagy megsemmisítése után enyhülnek a tünetek, lehetővé válik a terhesség bekövetkezte. A lézersebészeti eljárás - melyet a Róbert Károly Magánklinikán alkalmaznak - előnye az elektrosebészeti módszerekkel szemben, hogy a csomókat elporlasztó hőhatás sokkal kisebb mértékben van hatással a környezetére. Így a beavatkozás során a legfinomabb hasi szerveken is - mint például a petevezetőn, a húgyhólyagon, húgyvezetéken vagy akár a beleken - tudnak operálni, ha éppen ott tapadt meg az eltévedt szövetcsomó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra