Betegségek, elváltozások - amikor a műtét segíthet
Manapság a kézsebészeti műtétek jelentős hányada az egynapos sebészet keretében elvégezhető, és az operált beteg akár már a műtét napján az otthonába távozhat. Az ínhüvelygyulladás (pattanó új), az alagút szindrómák, a nyeregízületi arthrózis, a veleszületett kézfejlődési rendellenességek, az ízületi deformitások, a ganglionok és a daganatok a leggyakoribb panaszok, amellyel a kézsebészt érdemes felkeresni.
"Sok beteg csak akkor fordul orvoshoz, amikor rájön, hogy már nem tud fogni, kiesnek a tárgyak a kezéből, és munkájában nem tud emiatt helyt állni. Előfordul olyan is, hogy a munkavégzés közben szerzett sérülést későn látjuk el, esetleg már elfertőződött a seb. Ilyenkor lehetetlen az eredeti állapot visszaállítása, sőt a kéz részeinek vagy egészének elvesztésével is számolni lehet" - meséli a legszélsőségesebb eseteket a szakember, aki ezért arra biztat, hogy inkább informálódjunk, ne várjunk, hogy maguktól elmúlnak a panaszok. A fentiek mellett arra is figyelmeztet, hogy a kézbetegségek sokszor komoly esztétikai problémát is okozhatnak az érintetteknél az idő múlásával, sebészeti beavatkozás nélkül.
Kézsebészet Magyarországon
A kézsebészet speciális szakterület, mely a kéz megbetegedéseinek, sérüléseinek vizsgálatával és kezelésével foglalkozik. Külön szakma, melyet tanulni, sok évig gyakorolni kell, hogy a beteget kellő hatékonysággal tudják gyógyítani a szakemberek.
Ma Magyarországon nagyon sok sebész kezel és operál kezet úgy, hogy nem rendelkezik a megfelelő képzettséggel, tudással. Ez azért furcsa, mert a világ azon kevés országa közé tartozunk, ahol államilag elismert külön kézsebészeti szakvizsga létezik, melynek megszerzéséhez egy már szakorvos sebész, ortopéd vagy traumatológus még minimum két évet kell tanuljon, gyakoroljon és vizsgázzon.
Mielőtt sebészhez fordulunk, győződjünk meg arról, hogy valóban hozzáértő, szakvizsgával, kellő jártassággal rendelkező orvossal van-e dolgunk, akire nyugodtan rábízhatjuk magunkat!