Régi ismerős mozgás után: érdekességek az izomlázról

Az első izomfájdalmak egyike szinte biztos, hogy mindenki életében az izomláz lehetett. De vajon tudjuk-e, mi áll a jelenség hátterében, és hogyan tudjuk elkerülni, esetleg hamarabb megszabadulni a kellemetlen panaszoktól?

Az izomláz tulajdonképpen a legártalmatlanabb fájdalmak egyike, mely az izmoknak a szokásosnál nagyobb megterhelése után lép föl. A fájdalom megjelenése kissé késleltetett, csak fél-egy nappal a terhelést követően jelentkezik, a tüneteket pedig jól ismerjük: az izmok fájdalmassá válnak, beduzzadnak, mozgástartományuk beszűkül. A fájdalom aztán úgy múlik, ahogy jött - hirtelen, észrevétlenül.

Okok

Hogy mi áll a tünetek mögött, azt régóta vitatják. Korábban a mozgás közben fellépő relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsavat okolták, mára azonban egyetértenek a szakemberek abban, hogy az izomrostokban keletkező mikroszakadások is szerepet játszanak az izomláz kialakulásában. Ilyenkor ugyancsak felszaporodnak az anyagcseretermékek, ami szintén közrejátszhat a jelenség kialakulásában.

Megelőzés

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bemelegítés, illetve a fokozott, egyenletes terhelés fontosságát. Tartsunk többször rövidebb szüneteket, minden izomcsoportot mozgassunk át, és a levezetésről se feledkezzünk meg! Ez utóbbiaknak ugyanúgy részét képezik a légzőgyakorlatok is.

Mozgás előtt és közben pótoljuk a kalciumot és a magnéziumot, ezzel is könnyítve az izommunkát, de a szőlőcukor bevitele is fontos, melyet az izmok szintén nagyarányban égetnek el a munkavégzés során.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az amerikai Vermont Egyetem kutatói meglepően egyszerű módszert találtak az izomláz megelőzésére, méghozzá a meggylé izomfájdalmakra gyakorolt hatását vizsgálva. A résztvevőkkel ezt a gyümölcslevet itatták, majd az izomfájdalom mértékére koncentráltak. A megterhelés utáni izomfájdalmat a meggylét fogyasztók alacsonyabbra értékelték, mint a kontroll csoport tagjai, köszönhetően a meggylé gyulladáscsökkentő hatásának.

Kezelés

A mikroszakadásos izomláz akkor lép fel jellemzően, ha relatív nagy súlyokkal végeztünk erősítő gyakorlatokat. Ilyenkor sokkal inkább az izmok pihentetése, teljes nyugalma javasolt. A lassan megkezdett, nyújtó tornagyakorlatok, úszás mindenképpen ajánlhatók izomláz esetén, és még számos - nem a mozgásra építő - módszer is rendelkezésre áll. A hideg-meleg zuhany, fürdő érezhető javulást hozhat a vérkeringést élénkítő hatása miatt, de javasolt a masszázs, a szauna is. Ha különösen heves a fájdalom, a vény nélkül kapható izomlazító krémek, sportkrémek is jótékonyak lehetnek.

Ilyenkor vehetjük hasznát az antioxidánsokban gazdag élelmiszereknek is. A gyümölcsleveket mindenképpen iktassuk be a napi menübe, és ne sajnáljuk az ásványi anyagokban gazdag pezsgőtablettákat, sportitalokat se a kosarunkba pakolni bevásárláskor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra